18 Օգոստոս 2009 - 15:18 AMT
Այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Աբգար Եղոյանը լրագրողներին հաղորդել է, որ Հայաստան ներկրվող ոչ պարենային ապրանքի մոտ 80% իրացման պահին չունեն հայերեն լեզվով նշագրումներ:
Եղոյանի խոսքով, «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» կազմակերպությունն անցկացրել է քիմիկատներ պարունակող ապրանքի, այդ թվում` մաքրող եւ լվացող միջոցների, օծանելիքի եւ շպարի, ինչպես նաեւ կենցաղային տեխնիկայի դիտարկումներ եւ հայտնաբերել, որ այդ ապրանքների մեծ մասը չունի հայերեն նշագրում, ինչը հակասում է Հայաստանի Հանրապետության «Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին» օրենքին:
Ինչպես պարզաբանել է կազմակերպության ղեկավարը, քիմիկատներ պարունակող ապրանքները կարող է են վնասակար լինել սպառողների առողջության համար, ուստի նրանք պետք է հասանելի լեզվով լիարժեք տեղեկություն ստանան արտադրանքի կամ ապրանքի մասին նախքան այն գնելը: «Կա նաեւ ապրանքների որոշակի ցանկ, որոնք ժամկետն անցնելուց հետո կարող են վնաս հասցնել սպառողների առողջությանը, ունեցվածքին եւ շրջակա միջավայրին»,- նշել է Աբգար Եղոյանը եւ ավելացրել, որ նման տեսակի արտադրանքի մասին տեղեկատվությունը պետք է անպայման լինի ապրանքների վրա: Նա նաեւ հաղորդել է, որ այդ ապրանքների ցուցակը ներկա պահին գտնվում է Հայաստանի կառավարության հաստատման գործընթացում:
Անդրադառնալով կենցաղային տեխնիկային` Եղոյանը նշել է, որ բացի նշագրումից անհրաժեշտ է հայերեն թարգմանել նաեւ արտադրանքի շահագործման ցուցումները: Քանի որ մեր շուկայում կա նման կենցաղային ապրանք, որոնց օգտագործման ցուցումները չկան անգամ ռուսերեն լեզվով, ապա, ինչպես նշել է Եղոյանը, դա կարող է հանգեցնել եւ հանգեցնում է արտադրանքի փչանալուն եւ երաշխագրով վերանորոգելու անհնարինությանը, քանի որ արտադրանքը ոչ պիտանի է դարձել սպառողի պատճառով, որն իր հերթին չի կարողացել կարդալ ցուցումները:

На состоявшейся сегодня в Ереване пресс-конференции руководитель общественной организации «Защита прав потребителей» Абгар Егоян сообщил журналистам, что около 80% непродовольственных товаров, импортируемых в Армению, на момент их реализации не имеют маркировки на армянском языке.
По словам Егояна, организация «Защита прав потребителей» провела мониторинг товаров содержащих химикаты, таких как чистящие и моющие средства, косметика и парфюмерия, а также мониторинг товаров бытовой техники, и обнаружила, что большая часть из этих товаров не содержит маркировки на армянском языке, что противоречит закону «О защите прав потребителей» Республики Армения.
Как пояснил руководитель организации, товары, содержащие химикаты, могут оказаться вредными для здоровья потребителей и они должны получать полную информацию об изделии или продукте на доступном языке, прежде чем купить его. «Есть также определенный перечень товаров, которые по завершении срока их годности могут нанести вред здоровью потребителей, имуществу и окружающей среде»,- отметил Абгар Егоян и добавил, что информация о такого рода изделиях должна обязательно находится на маркировке продукта. Он также сообщил, что список этих товаров в данный момент находится на утверждении в правительстве Армении.
Касаясь бытовой техники, Егоян отметил, что кроме маркировки необходим перевод на армянский язык также и инструкции по эксплуатации изделия. Поскольку на нашем рынке есть такие бытовые товары, инструкции к применению к которым нет даже на русском языке, то, как отметил Егоян, это может привести и приводит к поломке изделия и невозможности его починки по гарантийному талону, поскольку поломка произошла по вине потребителя, который в свою очередь не смог прочесть инструкции.