18 Օգոստոս 2009 - 15:37 AMT
Այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Աբգար Եղոյանը լրագրողներին հաղորդել է, որ հաշվի առնելով ամառային սեզոնը, միանգամայն ակտուալ է դարձել սննդամթերքի ժամկետայնության խնդիրը: Նա հաղորդել է, որ «Սպառողների իրավունքների պաշտպանությունը» պարբերաբար սուպերմարկետների դիտարկում է անցկացնում տաղավարներում ժամկետն անցած սննդամթերքի առկայությունը պարզելու համար:
Սակայն Եղոյանը գտնում է, որ ժամկետն անցած մթերքի առկայության դեպքում սուպերմարկետին նշանակվող տուգանքներն անարդյունք են, քանի որ գումարները մեծ չեն: Ուստի այսօր դրանք չեն կարող գործել նման խախտումները կանխարգելելու համար, հայտնել է հասարակական կազմակերպության ղեկավարը:
Որպես նման խանութների վրա ազդելու լրացուցիչ միջոց, Աբգար Եղոյանն առաջարկել է հրապարակել այն սուպերմարկետների անունները, որտեղ ժամկետն անցած ապրանք է վաճառվում:
Հասարակական կազմակերպության ղեկավարի կարծիքով, այդ մեթոդն առավել արդյունավետ կլինի, քանի որ սուպերմարկետը կկորցնի ինչպես իր իմիջը, այնպես էլ իր գնորդներին եւ մեծ կորուստներ կկրի:

На состоявшейся сегодня в Ереване пресс-конференции руководитель общественной организации «Защита прав потребителей» Абгар Егоян сообщил журналистам, что ввиду летнего сезона весьма актуальной является проблема сроков годности продуктов питания. Он сообщил, что организация «Защита прав потребителей» регулярно проводит мониторинги супермаркетов на предмет наличия на прилавках просроченных товаров питания.
Однако Егоян считает, что налагаемые при наличии просроченных товаров на супермаркет штрафы неэффективны, поскольку суммы невелики. Поэтому на сегодняшний день они не могут быть действенными для пресечения этого вида нарушений,- заявил руководитель общественной организации.
В качестве дополнительного средства воздействия на недобросовестные магазины, Абгар Егоян предложил публикацию наименований супермаркетов, в которых продается просроченный товар.
По мнению руководителя общественной организации, этот метод будет более действенным, поскольку супермаркет потеряет как свой имидж, так и покупателей и будет нести огромные убытки.