19 Օգոստոս 2009 - 14:15 AMT
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց «Էկոլուր» ոչ կառավարական կազմակերպության նախագահ Ինգա Զարաֆյանը, Երիտասարդական «կանաչ» շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանը, իր փաստաբանի հետ եւ գործի վերաբերյալ նյութերին մասնակիորեն ծանոթանալուց հետո ժամը 17:20 րոպեին լքել է ՀՀ ոստիկանության ՔԳ վարչության Էրեբունու քննչական բաժինը:
Ինչպես հաղորդել է Ինգա Զարաֆյանը, Մարիամ Սուխուդյանը հրաժարվել է որեւէ ցուցմունք տալուց, քանի դեռ ամբողջությամբ չի ծանոթացել տվյալ գործի վերաբերյալ նյութերին:
Օգոստոսի 13-ին Մարիամ Սուխուդյանը ծանուցագիր էր ստացել, որտեղ նրան օգոստոսի 15-ին հարցաքննության էին կանչում որպես մեղադրյալ: Ծանուցագրում նշված էր ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածի առաջին մասը` զրպարտություն: Սակայն Օգոստոսի 15-ին նրան հայտարարեցին, որ նա մեղադրվում է մեկ այլ հոդվածով` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 333 հոդվածի երկրորդ մասի երրորդ կետով (կեղծ մատնություն` շահի հետապնդմամբ ծանրացված): Նշենք, որ նման մեղադրանքն առավել ծանր պատիժ է ենթադրում` ազատազրկման ժամկետը մինչեւ 5 տարի:

Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель неправительственной организации «Эколур» Инга Зарафян, активистка молодежного «зеленого» движения Мариам Сухудян после знакомства со своим адвокатом и частичного ознакомления с материалами дела в 17:20 покинула Следственный отдел Эребуни управления по уголовным делам Полиции РА.
Как сообщила Инга Зарафян, Мариам Сухудян отказалась давать какие-либо показания до тех пор, пока полностью не ознакомится с материалами данного дела.
13 августа Мариам Сухудян получила повестку с вызовом на допрос 15 августа в качестве обвиняемой. В повестке была указана статья обвинения 135 часть 1-ая УК РА – клевета. Однако, 15 августа, ей было объявлено, что она обвиняется по другой статье. 333 часть 2-я, пункт 3-й УК РА – ложный донос, отягощенный побуждением к наживе. Отметим, что данное обвинение предполагает более тяжелое наказание, чем ранее предъявленное – срок заключения до 5 лет.
Уголовное дело возбуждено по следам телепередачи «Айлур» 1-го общественного канала 13 ноября 2008 г., где одна из воспитанниц Нубарашенской школы-интерната номер 11 рассказывает о сексуальных притязаниях со стороны учителя,- сообщается в пресс-релизе экологической общественной организации “Эколур”. Сама Мариам Сухудян считает, что ее преследуют за ее участие в акции «SOS-Техут» по спасению Техутского леса.