««Եվրատեսիլ» մրցույթի հետ կապված հարցի ուռճացմամբ չափազանց շահագրգռված են տարբեր շրջանակներ», – հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի միջազգային կապերի բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը:
«Ես չգիտեմ, թե այդ հարցի քննությամբ ով է զբաղվում: Սակայն, սկզբունքորեն, ես նույնպես հետաքրքվեցի եւ տեսա, որ տվյալ հարցը, որոշակի իմաստով, ուռճացվում է ինչ-որ շահագրգռված կողմի ջանքերով: Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանի հետ կապված այլ հարցերի պես, տվյալ հարցում պարզապես ինչ-որ մեկի համար պայմաններ են ստեղծել ինչ-որ քարոզարշավ իրականացնելու համար: Անշուշտ նման հարցերին հարկ է շատ ուշադիր մոտեցում ցուցաբերել: Միեւնույն ժամանակ, Ադրբեջանում դա վերածվել է բիզնեսի, ընդդիմադիր մտածողությամբ որոշ ներկայացուցիչներ իրենց նպատակին հասնելու եւ որոշակի արեւմտյան շրջանակներին ինչ-որ կերպ գոհացնելու համար, չեն ամաչում ցանկացած եղանակով Ադրբեջանին նվաստացնելուց` զբաղվելով քաղաքական շահարկումներով: Ըստ երեւույթին, այդ գործընթացը կարող է լավ դիվիդենդ տալ, քանի որ նման դեպքերը վերջին ժամանակներս երբեմն-երբեմն դիտարկվում են», – ասել է Մամեդովը, հաղորդում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին նախկինում հաղորդել էր Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության գործադիր տնօրենի հատուկ նախագծերի գծով խորհրդական Դիանա Մնացականյանը, քվեարկողների համարներն իմանալու համար անհրաժեշտ է պաշտոնական փաստաթուղթ, որը տրվում է Եվրոպական հեռարձակման միության եւ ձայների հաշվառման համար պատասխանատու Digama ընկերության գիտությամբ: Քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիների հեռախոսահամարների գաղտազերծման թույլտվություն կարող է տրվել այդ քաղաքացիների նկատմամբ քրեական գործի հարուցման դեպքում:
«Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները մեկնաբանելը ծիծաղելի է: Հայաստանում 1065 SMS ուղղարկվել է ադրբեջանցի երգիչների կատարած երգի օգտին, եւ ոչ մեկի մտքով չի անցել դրանց ուղարկողներին կանչել պետանվտանգության ծառայություն», – նշել է Դիանա Մնացականյանը:
Նախորդ շաբաթ Ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն էր ստացվել այն մասին, որ Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը հարցաքննության է կանչել Եվրատեսիլ 2009 երգի մրցույթում հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների օգտին քվեարկած 43 քաղաքացու:

20 Август 2009 - 09:49 AMT
«В раздувании вопроса в связи с конкурсом «Евровидения» очень заинтересованы различные круги, в особенности Армения», – считает заведующий отделом международных связей администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов.
“Я не знаю, кто проводит разбирательство в связи с этим. Но, в принципе, я тоже поинтересовался и увидел, что данный вопрос в определенном смысле раздувается какой-то заинтересованной стороной. Я считаю, что, как и в других вопросах, связанных с Азербайджаном, и в данном вопросе просто для кого-то создали условия проводить какую-то кампанию. Безусловно, к подобным вопросам нужно подходить очень внимательно. В то же время в Азербайджане это превратилось в какой-то бизнес, некоторые представители с оппозиционным мышлением для достижения своей цели и для того, чтобы как-то угодить определенным западным кругам, не стесняются любыми путями унизить Азербайджан, занимаясь политической спекуляцией. Видимо, этот процесс может дать хороший дивиденд, так как подобные случаи в последнее время наблюдаются время от времени”, – сказал Мамедов, сообщает ащербайджанское агентство АПА.
Как ранее сообщила корреспонденту PanARMEINIAN.Net советник исполнительного директора Общественного телевидения Армении по спец проектам Диана Мнацаканян, для того чтобы узнать номера проголосовавших, необходим официальный документ, который выдается с ведома ЕВС и компании Digame, ответственной за подсчет голосов. Разрешение на рассекречивание номеров граждан, принявших участие в голосовании, может быть дано в случае возбуждения уголовного дела в отношении этих граждан.
«Действия азербайджанского правительства комментировать смешно. В Армении 1065 SMS было отправлено за песню, исполненную азербайджанскими певцами, и никому не пришло в голову вызывать их отправителей в службу госбезопасности», – отметила Диана Мнацаканян.
На прошлой неделе в азербайджанской прессе появилась информация о том, что Министерство национальной безопасности Азербайджана вызывало на допросы 43 граждан, проголосовавших на конкурсе песни Евровидение 2009 за армянских певиц Ингу и Ануш Аршакян.