20 Օգոստոս 2009 - 11:28 AMT
2010թ. Հայաստանում կաճի սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց համար նախատեսված աշխատատեղերի քանակը
Տնտեսական ճգնաժամի օրերին բարձր է գնահատվում բնակչության ոչ մրցունակ խմբին, որի մեջ մտնում են սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններով մարդիկ, աշխատանքի տեղավորելը: Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտարարել է Հայաստանի Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերով նախարարության «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը, ոչ մրցունակ անձանց աշխատանքի տեղավորելու համար ՀՀ կառավարությունը գործատուին աշխատավարձը հատուցելու ծրագիր է անցկացնում:
«Մեր աշխատանքի ձեռքբերումներից մեկը կարելի է համարել ոչ մրցունակ անձանց եւ սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններով մարդկանց համար նախատեսված` պետության կողմից ֆինանսավորվող աշխատատեղերի քանակի կրկնապատկումը»,- ասել է Սոնա Հարությունյանը:
Սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններով մարդկանց, ինչպես նաեւ աշխատանքի բավականաչափ փորձ չունեցող երիտասարդներին աշխատանքի տեղավորելու համար «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալությունը ուսումնական ծրագրեր է անցկացնում: 2009թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում նման դասընթացների մասնակից են դարձել ավելի քան 700 քաղաքացիներ: Սոնա Հարությունյանի խոսքով, ուսանողների ավելի քան 70% աշխատանքի տեղավորվելու բարձր շանս ունեն:

20 Август 2009 - 11:28 AMT
В дни экономического кризиса высоко ценится трудоустройство неконкурентоспособной группы населения, в которую входят и люди с ограниченными физическими возможностями. Как сообщила сегодня на пресс-конференции начальник агентства “Государственная служба занятости” Министерства труда и по социальным вопросам Армении Сона Арутюнян, для трудоустройства неконкурентоспособных лиц правительство РА проводит программу возмещения зарплаты работодателю.
«Одним из достижений нашей работы можно считать увеличение вдвое числа финансируемых государством рабочих мест для неконкурентоспособных лиц и людей с ограниченными физическими возможностями», – сказала Сона Арутюнян.
Для трудоустройства людей с ограниченными физическими возможностями, а также для молодых людей, не имеющих достаточного опыта работы, агентство “Государственная службы занятости” проводит обучающие программы. За первое полугодие 2009 года участниками подобных курсов стало более 700 граждан. По словам Соны Арутюнян, более 70% обучающихся имеют высокий шанс на трудоустройство.