21 Օգոստոս 2009 - 12:32 AMT
Հայաստանում 2009թ. ընթացքում արձանագրվել է 6849 հանցագործություն, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի Ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը: Նա նշել է, որ անցյալ տարվա համեմատ այդ թիվն աճել է գրեթե երկու անգամ: Ինքը` Հայաստանի Ոստիկանության պետն այդ փաստին հանգիստ է վերաբերվում եւ դրանում ոչ առանձնահատուկ բան չի տեսնում` հանցավորության կտրուկ աչը բացատրելով նրանով, որ բոլոր հանցագործությունները սկսել են արձանագրվել: Հանցավորության նման աճի մեկ այլ պատճառ նա անվանել է սոցիալական ոլորտի դրությունը: «Հանցավորությունը սոցիալական երեւույթ է, եւ հանցավորության աճը սոցիալական արմատներ ունի»,- նշել է Ալիկ Սարգսյանը:
Ներկայացված տեղեկատվության համաձայն, աճել է սեփականության դեմ, հասարակական կարգի եւ անվտանգության խախտման, անձի եւ պետական իշխանության դեմ ուղղված, տնտեսական բնույթի հանցագործությունների թիվը, այսինքն, գրեթե բոլոր հիմնական ուղղություններում: Բացի դրանից աճել է թմրադեղեր եւ զենք պահելու հետ կապված գործերի թիվը:
Ընդ որում, Ալիկ Սարգսյանը նաեւ նշել է, որ հանցավորության աճի հետ մեկտեղ արձանագրվել է նաեւ բոլոր տեսակի հանցագործությունների բացահայտման 10-տոկոսանոց աճ:

21 Август 2009 - 12:32 AMT
В Армении за 2009 год зафиксировано 6849 преступлений, сообщил сегодня на пресс-конференции начальник Полиции Армении Алик Саргсян. Он отметил, что по сравнению с прошлым годом, эта цифра выросла практически в два раза. Сам начальник Полиции РА относится к этому факту спокойно и не видит в этом ничего особенного, объясняя резкий рост преступности тем, что стали регистрироваться все преступления. Другой причиной подобного роста преступности он назвал положение в социальной сфере. «Преступность это социальное явление, и рост преступности имеет социальные корни», – отметил Алик Саргсян.
Согласно представленной информации, возросло число преступлений против собственности, по нарушению общественного порядка и безопасности, преступлений, направленных против личности и государственной власти, экономического характера, то есть, практически во всех основных направлениях. Кроме того, выросло число дел, связанных с хранением наркотиков и оружия.
При этом Алик Саргсян также отметил, что вместе с ростом преступности, зафиксирован также и 10-процентный рост раскрываемости в среднем по всем видам преступлений.