ՀՀ Ոստիկանության տվյալների համաձայն, նախորդ 6 ամիսների ընթացքում հանցավորության ամենաբարձր մակարդակն արձանագրվել է Երեւանում` 316 դեպք, եւ Լոռիում` 228 դեպք: Ոստիկանությունը ցածր մակարդակի հանցավորության մարզեր է անվանել Շիրակն ու Արագածոտնը, որտեղ իրականացվել է ընդամենը 133 հանցագործություն, Գեղարքունիքը` 137 եւ Արարատը` 136:
Նշված ժամանակահատվածում աճել է ծանր եւ առանձնապես ծանր հանցագործությունների թիվը` 1681-ից մինչեւ 2743 եւ 87-ից մինչեւ 129 դեպք համապատասխանաբար: Ավելի քան 2.5 անգամ աճել է նաեւ կանանց կողմից իրականացված հանցագործությունների թիվը` 199-ից մինչեւ 531 դեպք:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի Ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը, այս տարի հանցագործությունների բացահայտումը կազմել է 85% ի հեճուկս անցյալ տարվա նույն շրջանի 75%-ի:

21 Август 2009 - 13:09 AMT
По данным Полиции РА, наиболее высокий уровень преступности за прошедшие 6 месяцев зарегистрирован в Ереване – 316 случаев, и в Лори – 228 случаев. Регионами с низким уровнем преступности полиция назвала Ширак и Арагацотн, где было совершено всего 133 преступления, Гегаркуник – 137 и Арарат – 136.
За указанный период возросло число тяжких и особо тяжких преступлений, с 1681 до 2743 и с 87 до 129 случаев соответственно. Возросло также более чем в 2.5 раза и число преступлений, совершенных женщинами, со 199 до 531 случая.
Как сообщил сегодня на пресс-конференции начальник Полиции РА Алик Саргсян, раскрываемость преступлений в этом году составила 85% против 75% за тот же период прошлого года.