21 Օգոստոս 2009 - 13:37 AMT
«Հայաստանի կառավարությունը Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ազգային ռազմավարություն է մշակել, որը կֆինանսավորվի Համաշխարհային բանկի կողմից»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարարի տեղակալ Հրանտ Բեգլարյանը: Նա նաեւ հաղորդել է, որ ծրագրի համար 10 մլն դոլարի ներդրումներ են նախատեսված:
Հրանտ Բեգլարյանը ներկայացրել է 2008թ. ճանապարհա-տրանսպորտային պատահարների մասին տվյալները: Ընդամենը արձանագրվել է 2202 դեպք, որոնց արդյունքում զոհվել է 407 հոգի, իսկ զանազան ծանրության վնասվածքներ են ստացել ավելի քան 3000 հոգի: Ամեն 5-րդ պատահարի զոհ են դարձել երեխաները, տարեց մարդիկ եւ հաշմանդամներ:
Փոխնախարարի խոսքով, վերջին 5 տարիների ընթացքում ամեն տարի ճանապարհա-տրանսպորտային պատահարների թիվն աճել է 10%-ով, եւ մշակված ռազմավարության նպատակը ՃՏՊ քանակի կրճատումն է մոտակա 5 տարիների ընթացքում նույն այդ 10%-ով:
Բեգլարյանը նաեւ հաղորդել է, որ Հայաստանում կստեղծվի Ճանապարհային անվտանգության ազգային խորհուրդ, որի մեջ կմտնեն բոլոր շահագրգռված պետական կառույցների եւ հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարները, իսկ կգլխավորի խորհուրդը անձամբ վարչապետը:

21 Август 2009 - 13:37 AMT
«Правительство Армении разработало Национальную стратегию безопасности дорожного движения, которая будет финансироваться Всемирным банком»,- заявил сегодня на пресс-конференции первый заместитель министра транспорта и связи Грант Бегларян. Он также сообщил, что под программу предусмотрены инвестиции в размере 10 млн. долларов.
Грант Бегларян привел данные о дорожно-транспортных проишествиях за 2008 г. Всего было зафиксировано 2202 случая, в результате которых погибли 407 человек, а ранения различной степени тяжести получили более 3000 человек. В каждом 5-ом случае жертвой аварии стали дети, люди престарелого возраста и инвалиды.
По словам замминистра, за последние 5 лет ежегодно число дорожно-транспортных происшествий увеличивалось на 10%, и цель разработанной стратегии в сокращении числа ДТП в течение ближайших 5 лет на те же самые 10%.
Бегларян также сообщил, что в Армении будет создан Национальный совет дорожной безопасности, в который войдут руководители всех заинтересованных государственных структур и неправительственных организаций, а возглавит совет лично премьер-министр.