21 Օգոստոս 2009 - 14:45 AMT
«ՀՀ Ոստիկանության պետի տեղակալ Գեւորգ Մհերյանի սպանության գործով ձերբակալված է մի քանի հոգի, ում հետ օպերատիվ աշխատանք է վարվում»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի Ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը: Նա ընդգծել է, որ նման հանցագործությունները շատ մեծ դժվարությամբ են բացահայտվում, շատ ժամանակ եւ ջանք են պահանջում:
Ալիկ Սարգսյանը կրկին հայտարարել է, որ Հայաստանի Ոստիկանության համար այդ գործի բացահայտումը պատվո խնդիր է եւ այն միանշանակ բացահայտվելու է:
ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ Գեւորգ Մհերյանը դիտավորությամբ սպանվել է 2009 թվականի փետրվարի 3-ին` ժամը 20:15-ի սահմաններում, իր տան մուտքի մոտ` Երեւան քաղաքի Բարբյուսի փողոցի թիվ 65 շենքի 7-րդ հարկի հարթակում, վերելակի դիմաց, անհայտ անձի կողմից դիմահար արձակված հրազենային կրակոցներից: Գ.Մհերյանը ստացել է կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային 4 մարմնական վնասվածք՝ 1-ը կրծքավանդակի, 3-ը` գլխի շրջանում: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է 9 մմ տրամաչափի 8 պարկուճ եւ 4 գնդակ:
Ոստիկանապետի տեղակալի սպանության դեպքի առթիվ նույն օրը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի եւ 235-րդ հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով, ստեղծվել է օպերատիվ-քննչական խումբ` ներգրավելով ոստիկանության, ազգային անվտանգության, Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակիցներին:

«По делу об убийстве заместителя начальника Полиции РА Геворка Мгеряна арестовано несколько человек, с которыми ведется оперативная работа», – сообщил сегодня на пресс-конференции начальник полиции Армении Алик Саргсян. Он подчеркнул, что подобные преступления раскрываются очень трудно, требуют много времени и труда.
Алик Саргсян вновь заявил, что раскрытие данного преступления для полиции Армении является делом чести и оно будет непременно раскрыто.
Геворг Мгерян был убит 3 февраля примерно в 20:15 часов, перед входом в свою квартиру по улице Барбюса 65, на лестничной площадке 7-го этажа. Г.Мгерян получил 4 огнестрельных ранения: 1 – в области грудной клетки, 3 – головы. Во время осмотра места происшествия обнаружены 8 гильз диаметром в 9мм и 4 пули.
По факту убийства заместителя начальника полиции в производстве Специальной Следственной службы РА возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 2 статьи 104 и части 1 статьи 235 УК РА, сформирована оперативно-следственная группа, состоящая из сотрудников полиции, национальной безопасности, Специальной Следственной службы.