24 Օգոստոս 2009 - 12:26 AMT
«SOS Թեղուտ» շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանի կողմնակիցները բողոք են արտահայել նրա նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու դեմ, որը, նրանց կարծիքով, զուրկ է օբյեկտիվությունից եւ արդարությունից: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է փաստաբան Նոնա Գալստյանը: Մամլո ասուլիսին մասնակցում էին նաեւ լրագրողներ Ելենա Նազարյանն ու Սյուզան Սիմոնյանը` թիվ 11 գիշերօթիկ դպրոցում հայոց լեզվի ուսուցչուհու` երեխաների հանդեպ կիրառած բռնության մասին տեսանյութերի հեղինակները:
Մարիամ Սուխուդյանի շահերը ներկայացնող փաստաբանը մի շարք փաստարկներ է ներկայացրել, որոնք, նրա կարծիքով, ապացուցում են մեղադրանքի արհեստականությունն ու կեղծությունը: Նախ, լրագրող Սյուզան Սիմոնյանի` Հանրային հեռուստատեսությամբ ցուցադրված տեսանյութերում` բռնության մասին աշակերտուհիների պատմությունների` ներկայացված երկու նման նյութերից գործում ներառված է միայն մեկը` Մարիամ Սուխուդյանից լրագրողի վերցրած հարցազրույցը ներկայացնող տեսագրությունը:
«Մարիամը սկզբում չէր ցանկանում ինձ տալ այդ տեսագրությունը, քանի որ վախենում էր աղջկա համար. հայ հասարակության մեջ սեռական բռնության ենթարկված աղջիկների հանդեպ վերաբերմունքը վատն է»,- հաղորդել է լրագրող Սյուզան Սիմոնյանը` նշելով, որ երկրորդ նույնանման տեսանյութը, որը պատրաստել է ինքը, մեկ այլ աղջկա մասին, որը նույնպես բռնության է ենթարկվել նույն ուսուցչի կողմից, քրեական գործում տարօրինակ կերպով չի հիշատակվում:
Իրավապահ մարմինների կողմից առաջադրված մեղադրանքներում նշվում է, որ Մարիամ Սուխուդյանն ազդել է աղջկա վրա` նրան հրահրելով կեղծ ցուցումներ տալու: Սակայն, ինչպես ցույց են տալիս այդ հարցազրույցի վկա վկաները` Մարիամի գործընկերները եւ «Հետք» թերթի լրագրող Լենա Նազարյանը, նա ընդամենը նկարահանում էր տուժած աղջկա պատմությունը:
Իրավապահ մարմինների կատարած կոպիտ խախտումների թվին փաստաբան Նոնա Գալստյանը դասել է այն փաստը, որ քրեական գործը հարուցվել է հեռուստահաղորդման հեռարձակումից հետո ոչ թե ինը օրվա ընթացքում, ինչպես դա արձանագրված է օրենքով, այլ երեք ամիս անց: «Դա եւս մեկ անվիճելի ապացույց է այն բանի, որ իրավապահ մարմինները փորձում են կոծկել դպրոցում տեղի ունեցածը` զրպարտության մեջ մեղադրելով Մարիամ Սուխուդյանին»,- ընդգծել է Նոնա Գալստյանը:
Փաստաբանը հերքել է նաեւ իր պաշտպանյալին հասցեագրված մեղադրանքն այն մասին, որ նա, իբր, անձնական շահեր է հետապնդել, քանի որ հանդիսացել է Հայաստանում ՄԱԿ գրասենյակի կողմից ֆինանսավորվող թիվ 11 գիշերօթիկ դպրոցի «10 լավագույն դպրոցներ» նախագծի համակարգողը:
Նախագծին թիվ 11 գիշերօթիկ դպրոցի մասնակցության գաղափարը պատկանում էր Մարիամին, բայց նախագծի իրականացումը գլխավորելու առաջարկն արդեն արեց արդեն ինքը` տնօրենը: Ավելին, ինչպես հաղորդել են նախագծի մասնակիցները, նախագծի գումարը փոխանցվել էր դպրոցի հաշվին եւ դրանք փաստորեն տնօրինում էր անձամբ տնօրենը: Բանը հասնում էր նրան, որ նախագծի համար անհրաժեշտ ամեն ինչը ստիպված էին լինում ձեռք բերել մասնակիցների սեփական ֆինանսական միջոցներով եւ ապա ներկայացված կտրոններով տնօրենից հետ ստանալ իրենց գումարները:
«Մարիամը ոչ մի կապ չի ունեցել ֆինանսական միջոցների հետ, որոնք հատկացվել էին նախագծի իրականացման համար, հետեւաբար չէր կարող որեւէ անձնական շահ ունենալ»,- ընդգծել է փաստաբան Նոնա Գալստյանը:
Մարիամ Սուխուդյանի նկատմամբ գործը հարուցվել է Հանրային հեռուստաընկերության «Հայլուր» լրատվական հաղորդման 2008թ. նոյեմբերի 13-ի թողարկման հիման վրա, որտեղ Նուբարաշենի թիվ 11 գիշերօթիկ դպրոցի սանուհիներից մեկը պատմում էր ուսուցչի կողմից սեռական ոտնձգությունների մասին, հաղորդում է «Էկոլուր» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության մամլո հաղորդագրությունը: Ինքը` Մարիամ Սուխուդյանը, գտնում է, որ իրեն հետապնդում են Թեղուտի անտառը փրկելու համար «SOS-Թեղուտ» ակցիային մասնակցելու համար:
Սկզբում Մարիամ Սուխուդյանը մեղադրվում էր ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածի մաս առաջինի համաձայն` զրպարտություն: Սակայն օգոստոսի 15-ին ՀՀ Ոստիկանության քրեական գործերի վարչության Էրեբունու հետաքննչական բաժինը փոխեց մեղադրանքը մեկ այլ հոդվածով` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 333 հոդվածի մաս 2-ի 3-րդ կետով` սուտ մատնություն, որը կատարվել է շահադիտական դրդումներով: Սույն մեղադրանքն ավելի ծանր է եւ պատժվում է առավելագույնը 5 տարի ժամկետով ազատազրկմամբ:

Сторонники активистки движения «S.O.S Техут» Мариам Сухудян выразили протест в связи с возбуждением в ее отношении уголовного дела, которое, по их мнению, лишено объективности и справедливости. Об этом заявила на прошедшей сегодня совместной пресс-конференции адвокат Нона Галстян. В пресс-конференции также приняли участие журналисты Елена Назарян и Сюзан Симонян, авторы телесюжетов о насилии над детьми учителем армянского языка в специальной школе №11.
Адвокат, представляющая интересы Мариам Сухудян, привела ряд доводов, которые по ее мнению доказывают искусственность и надуманность обвинения. Во-первых, в сюжетах журналиста Сюзан Симонян, показанных по Общественному телевидению, из представленных двух материалов со схожими рассказами учениц о насилии, в деле фигурирует лишь один – видеозапись, взятая журналистом у Мариам Сухудян.
«Мариам сначала не хотела давать мне материал, так как боялась за девочку, поскольку в армянском обществе к девушкам, испытавших сексуальное насилие, плохо относятся», – сообщила журналист Сюзан Симонян и отметила, что второй аналогичный сюжет с другой девушкой, также подвергшейся насилию со стороны того же преподавателя, который подготовила уже она сама, в уголовном деле странным образом не упоминается.
Среди обвинений, выдвинутых правоохранительными органами, указывается, что Мариам Сухудян воздействовала на девушку, подтолкнув ее на дачу ложных сведений. Однако, как указывают присутствовавшие на данном интервью коллеги Мариам и журналист газеты «Хетк» Лена Назарян, она всего лишь снимала рассказ пострадавшей девушки на видеокамеру.
К числу грубых нарушений, совершенных правоохранительными органами, адвокат Нона Галстян отнесла тот факт, что уголовное дело было возбуждено не в течение девяти дней после выхода телепередачи, как это закреплено в законе, а через три месяца. «Это еще одно неоспоримое доказательство того, что правоохранительные органы пытаются скрыть произошедшее в школе, обвинив в клевете Мариам Сухудян», – подчеркнула Нона Галстян.
Адвокат также опровергла обвинение в адрес своей подзащитной в том, что она, якобы, преследовала личные интересы, так как являлась координатором проекта «10 лучших школ» в специальной школе №11, финансируемой офисом ООН в Армении.
Идея об участие спецшколы №11 в проекте принадлежала Мариам, но возглавить реализацию проекта попросил ее уже сам директор. Более того, как сообщили участники проекта, деньги на проект были перечислены на счет школы и ими фактически распоряжался лично директор. Дело доходило до того, что все необходимое для проекта приходилось приобретать на собственные финансовые средства ее участников и затем по представленным чекам получать у директора свои деньги обратно.
«Мариам не имела никакого отношения к финансовым сроедствам, выделенным для реализации проекта, а следовательно, не могла иметь никаких личных корыстных интересов», – подчеркнула адвокат Нона Галстян.
Уголовное дело в отношении Мариам Сухудян было возбуждено по следам телепередачи «Айлур» Общественного телевидения РА, вышедшей в эфир 13 ноября 2008 г., где одна из воспитанниц Нубарашенской школы-интерната № 11 рассказывает о сексуальных домогательствах со стороны учителя. Об этом сообщалось в пресс-релизе экологической общественной организации “Эколур”. Сама Мариам Сухудян считает, что ее преследуют за ее участие в акции «SOS-Техут» по спасению Техутского леса.
Поначалу Мариам Сухудян обвинялась в клевете по статье 135 часть 1-ая УК РА. Однако, 15 августа Следственный отдел Эребуни управления по уголовным делам Полиции РА изменил обвинение на другую статью – ложный донос, отягощенный побуждением к наживе. Данное обвинение предполагает более тяжелое наказание, чем ранее предъявленное – срок заключения до 5 лет.