Հայաստանի հակաթմրադեղային կառույցների մասնագետները կմասնակցեն ՀԱՊԿ համար թմրադեղերի դեմ պայքարի ոլորտի կադրերի պատրաստմանը, որոնք կքննարկվեն Մինսկում, երկուշաբթի օրը «Ինտերֆաքս-Զապադ» գործակալությանն է հաղորդել Բելառուսի ներքին գործերի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի եւ տեղեկատվության վարչության պետ Սվետլանա Բորովսկայան:
«Օգոստոսի 25-ին Մինսկում կանցնի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների թմրադեղերի անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի իրավասու մարմինների ղեկավարների Համակարգման խորհրդի (ԹՀՄՀԽ) կադրերի պատրաստման ոլորտում համագործակցության աշխատանքային խմբի նիստը»,- հաղորդել է Բորովսկայան:
Վարչության պետը ճշտել է, որ նիստին կմասնակցեն նաեւ Թաջիկստանի, Ռուսաստանի եւ Բելառուսի հակաթմրադեղային ազգային կառույցների մասնագետները:
«Մինսկում ծրագրվում է հաստատել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԹՀՄՀԽ աշխատակիցների պատրաստման կրթական ծրագրի վերջնական նախագիծը, որը մշակվել է Ռուսաստանի Թմրադեղերի շրջանառության հսկողության դաշնային ծառայությունը»,- ասել է Բորովսկայան:
Բացի դրանից, կդիտարկվեն ԹՀՄՀԽ աշխատանքի արդյունքներն ընթացիկ տարում եւ կմշակվի միջոցառումների հիմնական ծրագիրը 2010թ. համար, նշել է Բորովսկայան:

Специалисты антинаркотических структур Армении примут участие в подготовке кадров в сфере борьбы с наркотиками для ОДКБ, которые будут обсуждены в Минске, сообщила агентству “Интерфакс-Запад” в понедельник начальник управления информации и общественных связей министерства внутренних дел Беларуси Светлана Боровская.
“25 августа в Минске пройдет заседание рабочей группы по сотрудничеству в области подготовки кадров Координационного совета руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков государств-членов ОДКБ (КСОПН)”, – сообщили Боровская.
Начальник управления уточнила, что в заседании также примут участие специалисты национальных антинаркотических структур Таджикистана, России и Беларуси.
“В Минске планируется утвердить окончательный проект образовательной программы подготовки сотрудников КСОПН государств-членов ОДКБ, разработанный Федеральной службой по контролю за оборотом наркотиков России”, – сказала Боровская.
Кроме этого, будут рассмотрены результаты работы КСОПН в текущем году и разработан план основных мероприятий на 2010 год, отметила Боровская.