25 Օգոստոս 2009 - 18:27 AMT
Չորս տարի առաջ Հայաստանում հիմնադրվեց «Հայ Ասպետ» մանկա-պատանեկան կազմակերպությունը, որի նպատակն է զարգացնել ազգային ոգին եւ հայրենասիրությունը Հայաստանի, Արցախի եւ Ջավախքի դպրոցական տարիքի երեխաների մոտ : «Սկզբում մենք ընտրեցինք 36 երեխա` հայկական այբուբենի տառերի թվաքանակին համապատասխան, սակայն անցած չորս տարիների ընթացքում Հայաստանի, Արցախի եւ Ջավախքի ողջ տարածքով «հայ ասպետների» թիվը աճեց մինչեւ 1500, որոնցից 900 արդեն մասնակցել են «Հայ Ասպետ» հեռուստատեսային հաղորդմանը», – այսօր կայացած մամլո ասուլիսին պատմեց շարժման հիմնադիր եւ նույնանուն հեռուստախաղի հեռուստավար Կարինե Տոնոյանը :
Այս տարի «Հայ Ասպետ» հեռուստատեսային խաղի հաղթող ճանաչվեց Ջերմուկ քաղաքի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի թիմը, որը հնարավորություն ստացավ այցելել Արեւմտյան Հայաստանի քաղաքները:
«Մենք ջանում ենք ընտրել եռանդուն երեխաներին, հաճախ նաեւ նրանց, ովքեր համարվում են դժվար դաստիարակվող: Նրանց եռանդը մենք պետք է ուղղենք
ճիշտ հունով»,- նշեց Կարինե Տոնոյանը` ավելացնելով, որ բացի ռազմական նախապատրաստության դասընթացներից, սանիկները մեկ տարվա ընթացքում դպրոցական ծրագրից դուրս սովորում են Հայոց պատմություն եւ առասպելաբանություն, հայկական պարեր եւ երգեր, Հայաստանի աշխարհագրական մանրամասն քարտեզը` դասերի ժամանակ ուսումնասիրած վայրերի այցելություններով:
Կազմակերպությունը ընդունում է երեխաներին 7 տարեկանից: Հիմնական ակտիվ գործունեությունը կապված է արշավների կազմակերպման հետ Հայաստանի տարբեր շրջաններում:
«Հայ Ասպետ» կազմակերպության լիարժեք գործունեությունը հնարավոր դարձավ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, բարեգործական կազմակերպությունների, նաեւ «ԱրմենԹել» ( ապրանքանիշը` «Բիլայն» ) հեռուստահաղորդակցության ընկերության ֆինանսական աջակցության շնորհիվ:

25 Август 2009 - 18:27 AMT
Четыре года назад в Армении была основана детско-юношеская организация «Ай аспет» («Армянский рыцарь»), целью которой является воспитание армянского духа и патриотизма у детей школьного возраста. «Вначале мы отобрали 36 детей, в соответствии с количеством букв в армянском алфавите, однако за прошедшие четыре года по всей территории Армении, Арцаха и в Джавахке число «армянских рыцарей» выросло до почти полутора тысяч, 900 из которых уже приняли участие в телевизионной программе «Ай Аспет», – рассказала сегодня на пресс-конференции основатель движения «Ай аспет» и ведущая одноименной телеигры Карине Тоноян.
В нынешнем году, победителем телевизионной игры «Ай Аспет» стала команда из средней школы №2 г. Джермук, которые получили возможность посетить города Западной Армении.
«Мы стараемся отбирать детей энергичных, нередко и тех, кого считают трудновоспитуемыми. Их энергия нужна нам для направления ее в нужное русло», – отметила Карине Тоноян, добавив, что помимо уроков по военной подготовке, в течение года учащиеся изучают мифологию, историю Армении вне школьной программы, армянские песни и танцы, подробную географию Армении с посещением мест, о которых им рассказывается на занятиях.
В организацию принимаются дети с семи лет. Основной вид активной деятельности организации – проведение походов и лагерей в различных регионах Армении.
Полноценная деятельность движения «Ай Аспет» стала возможной благодаря финансированию со стороны благотворительных организаций, правительства Республики Армения, а также телекоммуникационной компании “АрменТел” (торговая марка “Билайн”).