Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Գեղարքունիքի մարզ` ծանոթանալու «Միասին» երիտասարդական համահայաստանյան շարժման` հանուն բարեփոխումների եւ երկրի արդիականացման ծրագրի կրթական ֆորում-ճամբարի աշխատանքներին, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Ֆորումի նպատակն է համախմբել կազմակերպված եւ բանիմաց հայ երիտասարդներին` նրանց ներուժը նպատակաուղղելով պետության կայուն զարգացմանը:
Ֆորումի մասնակիցների հետ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մտքեր է փոխանակել Հայաստանի տնտեսական զարգացման հեռանկարների, մեր երկրի վրա համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի ազդեցության, գիտելիքների վրա հիմնված տնտեսության կարեւորության, ինչպես նաեւ երիտասարդության հիմնախնդիրների մասին: Անդրադառնալով համաշխարհային տնտեսության միտումներին, վարչապետը նշել է. «Այսօր ֆինանսիստները եւ տնտեսագետները ճգնաժամը դիտարկում են երկու հարթության մեջ: Առաջին, որ շուկայական տնտեսության բնորոշ է ճգնաժամի ցիկլայնությունը, մյուս մասն էլ նշում է, որ սա հերթական ճգնաժամ չէ. այլ մենք ականատեսն ենք նոր աշխարհի, նոր հասարակության ձեւավորման: Ակնհայտ է, որ ապրում ենք վտանգներով լի ժամանակաշրջան, այն նաեւ մեծ հնարավորություններ է ստեղծում: Անգամ ինքը բառը, ճգնաժամը հուշում է այդ` ճգնել եւ ժամ: Այն մի իրավիճակ է, երբ նախկինում գործող օրինաչափությունները այլեւս չեն գործում, իսկ նորի հետ կապված խնդիրներ կան»,- ասել է նա:
Խոսելով գիտելիքի կարեւորության եւ երիտասարդության դերի մասին, Տիգրան Սարգսյանն ասել է. «Մտածողությունը ժամանակակից աշխարհի հենքերից է, ապրում ենք մի ժամանակշրջանում, երբ փոփոխություններն չափազանց արագ են կատարվում: Ձեզանից յուրքանչյուրը պետք է կարողանա մտածել, ծրագրել եւ գործել իրավիճակին համապատասխան Դատապարտված ենք մշտապես սովորելու: Պետք է կարողանալ աշխատել նոր գիտելիքների հետ, զարգացնել ինքնուրույն մտածելու կարողությունը: Մեր հասարակությունն իր հարստությունը պետք է կառուցի մտածողության շտամպներից ելնելով»,- ասել է Սարգսյանը:
Վարչապետը պատասխանել է նաեւ երիտասարդական ֆորումի մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, իսկ ֆորումի կազմակերպիչները ՀՀ վարչապետին են ներկայացրել ճամբարային առօրյան:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил Гегаркуникскую область и ознакомился с работой образовательного форума-лагеря программы во имя реформ и модернизации страны Всеармянского молодежного движения «Миасин» («Вместе»), сообщает пресс-служба правительства.
Цель форума – сплотить организованных и образованных представителей армянской молодежи, направив их потенциал на устойчивое развитие государства.
Премьер-министр обменялся с участниками форума идеями о перспективах экономического развития Армении, воздействии мирового финансово-экономического кризиса на нашу страну, важности основанной на знаниях экономики, а также о проблемах молодежи. Коснувшись тенденций мировой экономики. «Сегодня финансисты и экономисты рассматривают кризис в двух плоскостях. Одна часть считает, что для рыночной экономики характерна цикличность кризисов, другая часть указывает на то, что это не очередной кризис, и мы являемся свидетелями формирования нового мира, нового общества. Очевидно, что мы переживаем полный опасностей период, и он также создает большие возможности. Даже само слово кризис напоминает об этом. Это ситуация, когда действовавшие прежде закономерности уже не действуют, и есть вопросы, связанные с новыми», – сказал он.
Говоря о важности знаний и роли молодежи, Тигран Саркисян отметил, что мышление является одной из основ современного мира, и в быстро меняющихся условиях современности нужно суметь работать с новыми знаниями, развивать способность мыслить самостоятельно. «Наше общество должно построить свое богатство, исходя из штампов мышления» – сказал Саркисян.
Глава правительства также ответил на вопросы, интересующие участников молодежного форума, а организаторы Всеармяского форума «Миасин» представили премьер-министру повседневную жизнь лагеря.