Օգոստոսի 27-ին Երեւանում` շենքի դիմերեսին, որտեղ ժամանակին բնակվել են գրող Կոստան Զարյանն ու նրա որդին` ճարտարապետ Արմեն Զարյանը, հանդիսավոր կերպով հուշատախտակ է փակցվել: Արարողությանը ներկա էին գրողի թոռ եւ ճարտարապետի որդի Արա Զարյանը, Հայաստանի Գրողների եւ ճարտարապետների միությունների նախագահներ Լեւոն Անանյանն ու Մկրտիչ Մինասյանը, Հայաստանի Ճարտարապետության թանգարանի տնօրեն Աշոտ Գրիգորյանը, Զարյանների ընտանիքի ընկերներն ու գործընկերները:
«Կոստան Զարյանը քսաներորդ դարի ակնառու հայ գրող, հրապարակախոս ու բանաստեղծ էր էր, նրա «Իսպանիա», «Ամերիկա» գրքերը արդիական են նաեւ այսօր, իսկ նրա որդին իր ճարտարապետական գիտական գործունեությամբ մեծ ավանդ է ներդրել Երեւանի քաղաքաշինության մեջ»,- ասել է Հայաստանի Ճարտարապետության թանգարանի տնօրեն Աշոտ Գրիգորյանը:
Կոստան Զարյանը (1885-1969) ծնվել է արքայական բանակի գեներալ Խաչատուր Եղիազարյանցի ընտանիքում, հոր մահից հետո մանկանը խլել են մորից եւ դաստիարակության հանձնել ռուսական ընտանիք, որը բնակվում էր Բաքվում: 1905թ. ավարտելով Փարիզի լիցեյը` Կոստան Զարյանը բարձրագույն կրթություն ստանալու համար մեկնում է Բելգիա: Երիտասարդ գրողը միայն 25 տարեկանում է սկսել հայերեն ուսումնասիրել: 1919թ. հուլիսին Կոստան Զարյանը`որպես իտալական թերթերի հատուկ թղթակից, ուղեւորվում է Կովկաս եւ առաջին անգամ ժամանում Հայաստան: Կյանքի մեծ մասը գրողը բնակվել եւ ստեղծագործել է Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում, սակայն 1961թ. ապրիլին Կոստան Զարյանը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Վազգեն Ա-ի խորհրդով Հայաստան է այցելում, ծանոթանում երկրի ու մարդկանց հետ, շատ հանդիպումներ անցկացնում: Մեկ տարի անց նա ընտանիքով վերադառնում է Հայրենիք եւ հաստատվում Երեւանում:

27 августа В Ереване, на фасаде здания, где в свое время проживали писатель Констан Зарян и его сын архитектор Армен Зарян, в торжественной обстановке установлена мемориальная доска. На церемонии присутствовали внук писателя и сын архитектора Ара Зарян, председатели Союзов писателей и архитекторов Армении Левон Aнанян и Мкртыч Минасян, директор Музея архитектуры Армении Ашот Григорян, коллеги и друзья семьи Зарянов.
«Костан Зарян был выдающимся армянским писателем, публицистом и поэтом двадцатого века, его книги «Испания», «Америка» актуальны и по сей день, а его сын своей архитектурной научной деятельностью внес большой вклад в развитие градостроительства Еревана», – сказал директор Музея архитектуры Армении Ашот Григорян.
Костан Зарян (1885-1969) родился в семье генерала царской армии Хачатура Егиазарянца, после смерти отца, ребенка отняли у матери и передали на воспитание в русскую семью, проживавшей в Баку. В 1905 году, после окончания лицея в Париже, Костан Зарян для получения высшего образования едет в Бельгию. Только к 25 годам молодой писатель стал изучать армянский язык. В июле 1919 года Костан Зарян в качестве специального корреспондента итальянских газет командируется на Кавказ и впервые приезжает в Армению. Большую часть жизни писатель проживал и творил в Европе и США, однако в апреле 1961 года Костан Зарян по совету Католикоса Всех Армян Вазгена I посещает Армению, знакомится со страной и людьми, проводит много встреч. Через год он со семьей возвращается на Родину и обосновывается в Ереване.