27 Օգոստոս 2009 - 16:38 AMT
2007թ. Հայաստանի թանգարանները ստացել էին մոտ 2 հազար թանգարանային ցուցանմուշ, իսկ 2008-ին` արդեն մոտ 7 հազար: Այդ մասին այսօր հայտնել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը Երեւանում «Թանգարան» գիտամեթոդաբանական ամսագրի առաջին համարի շնորհանդեսին:
«Թանգարանների ոլորտը շատ պահանջված է մեր հասարակության մեջ: Իսկ ցուցանմուշների նման ներհոսքի պայմաններում թանգարանների կառավարման զարգացած համակարգի առկայություն է հարկավոր, որպեսզի դրանք գրագետ կերպով մատուցվեն հասարակությանը»,- ասել է Հասմիկ Պողոսյանը:
Նախարարն ավելացրել է, որ Հայաստանի համար դժվար տարիներին թանգարանների աշխատողներն առավելագույն ջանքերն են գործադրել թանգարաններում առկա ցուցանմուշների պահպանման համար, ինչը թույլ է տվել պահպանել Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը:

В 2007 году в музеи Армении поступило около 2 тысяч музейных экспонатов, а за 2008 – уже около 7 тысяч. Об этом сегодня заявила министр культуры РА Асмик Погосян на прошедшей в Ереване презентации первого номера научно-методического журнала «Музей».
«Сфера музеев очень востребована в нашем обществе. А при подобном притоке экспонатов необходимо наличие развитой системы управления музеями для правильной работы и их грамотного преподнесения обществу», – сказала Асмик Погосян.
Министр добавила, что в трудные для Армении годы многие работники музеев приложили максимальные усилия для сохранения экспонатов, имеющихся в музеях, что позволило сохранить культурное наследие Армении.