28 August 2009 - 13:26 AMT
Սեպտեմբերի 4-ին, Սոչիի Կամերային երաժշտության եւ երգեհոնային համերգասրահում, կկայանա Հայկական ռապսոդիա համերգը: Ծրագրում` հայկական ժողովրդական երգեր Կոմիտասի մշակմամբ, Ա. Տիգրանյանի, Ա. Սպենդիարովի, Է. Միրզոյանի դաշնամուրային եւ ձայնային ստեղծագործություններ. Այս մասին հայտնեցին Սոչիի մշակութային վարչության մամլո ծառայությունում: Գլխավոր ստեղծագործությունը, որը եւ անվանում տվեց համերգին, կլինի` Ա. Հարությունյանի եւ Ա. Բաբաջանյանի «Հայկական ռապսոդիան» երկու դաշնամուրների համար, հաղորդել է Analitika.at.ua:
Սոչիի քաղաքապետարանի սիմֆոնիկ նվագախումբը կկատարի սյուիտը «Գայանե» բալետից եւ Ա. Խաչատուրյանի «Դիմակահանդես»» բալետի համար գրված երաժշտությունը Ռուսաստանի կառավարության մրցանակի դափնեկիր, դերիժոր` Օլեգ Սոլդատովի ղեկավարությամբ: Կհնչի նաեւ Առնո Բաբաջանյանի հանրահայտ «Նոկտյուռնը» դաշնամուրի եւ նվագախմբի համար:
Համերգում ելույթ կունենան մենակատարներ` Լիանա Մսրլյանը (սոպրանո), Սուրեն Վարդանյանը (դաշնամուր), Հայաստանի վաստակավոր դերասան Գեղամ Գրիգորյանը (դուդուկ), Լարիսա Շկարուբսկայան (թավջութակ), Մաթեւոս Մալխասյանը (տենոր), Ռուսաստանի եւ միջազգայւն մրցույթների դիպլոմների արժանացած Վալերիա Անֆինոգենովան (դաշնամուր):

28 Август 2009 - 13:26 AMT
В Сочи в Зале органной и камерной музыки 4 сентября пройдет концерт “Армянская рапсодия”. В программе – народные песни в обработке армянского классика Комитаса, фортепианные и вокальные сочинения А.Тиграняна, А.Спендиарова, Э.Мирзояна, сообщили в пресс-службе управления культуры Сочи. Главным произведением, которое и дало название концерту, станет “Армянская рапсодия” для двух роялей композиторов А.Арутюняна и А.Бабаджаняна, сообщает Analitika.at.ua.
Сочинский муниципальный симфонический оркестр под управлением дирижера, лауреата премии правительства России Олега Солдатова исполнит сюиту из балета “Гаянэ” и музыку к драме М.Лермонтова “Маскарад” Арама Хачатуряна. Также прозвучит знаменитый “Ноктюрн” Арно Бабаджаняна для фортепиано с оркестром.
В концерте выступят солисты Лиана Мсрлян (сопрано), Сурен Вартанян (фортепиано), Заслуженный артист Армении Гегам Григорян (дудук), Лариса Шкарубская (виолончель), Матевос Малхасян (тенор), дипломант российского и международного конкурсов Валерия Анфиногенова (фортепиано).