28 Օգոստոս 2009 - 17:01 AMT
Իտալացի վերականգնողները ավարտեցին Մինասի «Թորոս Ռոսլինի ծնունդը» հռչակավոր որմնանկարի վերականգնողական աշխանանքները: Այս մասին հաղորդվել է օգոստոսի 28-ին կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ, որին ներկա էին Ֆլորենցիայի վերականգնողներ` Ֆաբրիցիո Յակոպինին եւ Լորենցո Կասամենտին, այդ թվում նաեւ Հայաստանի Մշակույթի նախարարի խորհրդատու Սոնա Հարութունյանը եւ տան թանգարանի տնօրեն, Մինասի որդի Արամ Ավետիսյանը:
Մեկ տարվա ընթացքում հրավիրված վերականգնողները պարբերաբար ժամանում էին Հայաստան որմնանկարի վրա վերականգնողական աշխատանքներ կատարելու համար, որը Գյումրիից տեղափոխվել էր նկարչի հայրենի Ջաջուր գյուղ: Ֆաբրիցիո Յակոպինիի խոսքերով, որմնանկարը փրկելու գործում ամենադժվարն այն պատից անջատելն ու այդ որմնանկարում Մինասի օգտագործաց գունային գամայի համապատասխանեցումն էր:
«Ի սկզբանե, նկարչի օգտագործած գունային գամային առաջին ծանոթությունից հետո, մենք տեսանք փոքր ինչ պարզամիտ մի նկարչի պատկեր, սակայն հետո, դատելով նրա գույների եւ ստվերի թափանցիկությունից, պարզ դարձավ, որ այսպես կարող է նկարել միայն բացառիկ տաղանդ ունեցող նկարիչ», – ավելացրել է
Յակոպինին:
Բացի «Թորոս Ռոսլինի ծնունդը» որմնանկարից, իրենց փրկության են սպասում նաեւ Մինաս Ավետիսյանի 8-ը որմնկարներ: Հայաստանի մշակույթի նախարարի խորհրդական Սոնա Հարությունյանի խոսքերով, որմնանկարը վերականգնելու համար պահանջվել է 10 մլն. դրամ ( 27 հազար դոլար):
«Մինասի հաջորդ որմնանկարը, որը նույնպես շտապ վերականգնելու կարիք ունի` Վահանավանքի «Հայաստան» մասշտաբային աշխատանքն է, որի չափերը 5×3 մետր են կազմում: Իտալացի վերականգնողները պատրաստակամություն հայտնեցին աշխատանքի անցնել 2010 թ. գարնանը: Հույս ունեմ, որ այդ ժամանակ կգտնվեն հովհանավորներ, որոնք պատրաստ կլինեն օգնելու կառավարությանը որմնանկարը վերականգնելու հարցում»,- ավելացրել է Սոնա Հարութունյանը:

Итальянские реставраторы закончили работу по восстановлению знаменитой фрески армянского художника Минаса “Рождение Тороса Рослина”. Об этом было сообщено сегодня на прошедшей пресс-конференции, где присутствовали флорентийские реставраторы Фабрицио Якопини и Лоренцо Касаменти, а также советник министра культуры РА Сона Арутюнян и директор дома-музея, сын Минаса Арман Аветисян.
В течение года приглашенные реставраторы периодически приезжали в Армению для проведения работ над фреской, которая была перевезена из Гюмри в родное село художника Джаджур. По словам Фабрицио Якопини, самым трудным в работе по спасению фрески было ее отделение от стены и подбор красок той цветовой гаммы, которые Минас использовал при создании «Рождение Тороса Рослина».
«Вначале, после первого знакомства с цветовой гаммой, которой пользовался художник, нарисовало нам образ художника несколько наивного, но после, судя по созданию прозрачности цвета и теней, стало ясно, что так может рисовать только художник обладающий исключительным талантом», – добавил Фабрицио Якопини.
Помимо фрески «Рождение Тороса Рослина», спасения ожидают еще 8 фресок Минаса Аветисяна. По словам советника министра культуры РА Соны Арутюнян, на реставрацию одной фрески потребовалось около 10 миллионов драм ($27 тысяч).
«Следующей фреской Минаса, которая требует срочной реставрации, является масштабная работа «Армения» в Ваанаванке, размеры которой составляет 5х3 метра. Итальянские мастера выразили готовность приступить к работе следующей весной. Надеюсь, к этому времени найдутся спонсоры, готовые помочь правительству в реставрации фрески», – добавила советник министра культуры Армении.