31 Օգոստոս 2009 - 06:35 AMT
Հայտնի ապրանքանիշերի մի շարք հանքային ջրերում վնասակար նյութեր են հայտնաբերվել: Խոսքը «Բորժոմի», «Նարզան», «Եսենտուկի» ջրերի մասին է, հայտարարել է Խարկովի մարզի գլխավոր սանիտարական բժիշկ Սերգեյ Սավենկովը: Նրա խոսքերով, մասնավորապես, «Բորժոմի» ջրում մկնդեղ է հայտնաբերվել, հաղորդում է Խարկովի շրջանի վարչակազմի պաշտոնական կայքը:
Ըստ շրջանային իշխանության ղեկավար Արսեն Ավակովի, այն տվյալները, թե «Բորժոմում» թույն է հայտնաբերվել, վաղուց էին հայտնի: «Մենք երեք անգամ հարցապնդում ենք ներկայացրել ջրի արտադրողին, խնդրելով մեզ տրամադրել ջրի պարամետրերը, սակայն պատասխան այդպես էլ չստացանք: Եվ միայն դրանից հետո որոշեցինք հրապարակել այս տեղեկությունները»,-ընդգծել է նա: Ավակովը նաեւ հաղորդել է «Բոնակվա» ջրի հետ ծագած խնդիրների մասին:
Ըստ շրջանի ղեկավարի, Խարկովի մարզի տարածքում իրացվող շշալցված ջրի ստուգումների ընթացքում մասնագետները հայտնաբերել են, որ «Բոնակվա» ջուրը, որն արտադրում է «Կոկա-կոլա» ընկերությունը, որոշ պարամետրերով չի համապատասխանում նորմերին:
«Կոկա-կոլա» ընկերությունն արդեն իսկ խոստացել է «Բոնակվա» ջրի որակը համապատասխանեցնել այն չափանիշներին, որոնք համապատասխանում են «խմելու ջուր» սահմանմանը, ասել է Ավակովը, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:

В целом ряде минеральных вод широко известных торговых марок, обнаружены вредные вещества. Речь идет о воде «Боржоми», «Нарзан», «Ессентуки», заявил главный санитарный врач Харьковской области Сергей Савенков. По его словам, в частности, в воде «Боржоми» обнаружен мышьяк, сообщает официальный сайт администрации Харьковской области.
По словам председателя облгосадминистрации Арсена Авакова, данные о том, что в «Боржоми» содержится яд, были известны давно. «Мы трижды отправляли запрос производителю воды – предоставить нам данные о ее параметрах, но ответа так и не получили. И только после этого решили обнародовать эту информацию», – подчеркнул руководитель области. Аваков также сообщил о проблемах с водой «Бонаква».
По словам руководителя области, в ходе проверок фасованной воды, реализуемой на территории Харьковской области, специалисты обнаружили, что вода «Бонаква», которая выпускается компанией «Coca-cola», по некоторым параметрам не соответствует нормам.
Компания «Coca-cola» уже пообещала привести качество воды «Бонаква» в соответствие со стандартами, которые соответствуют определению «вода питьевая», сообщил Аваков, сообщает Analitika.at.ua.