Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում այսօր տեղի է ունեցել առաջին կուրսերի ուսանողների դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը: Շնորհավորելով առաջին կուրսեցիներին համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Ոստանիկ Մարուխյանը նշել է, որ արդեն 77 տարի է ՀՊՃՀ-ն բացում է իր դռները նոր ուսանողների առջեւ: «Լիահույս եմ, որ առավելագույնս կօգտվեք ընձեռված հնարավորություններից, խելամտորեն կտնօրինեք ուսումնառության ժամանակահատվածը` կուտակելով համապատասխան գիտելիքներ ու ձիրքեր»,-ասել է նա: Միեւնույն ժամանակ, նա նշել է, որ համալսարանը միտված է հետագա զարգացման եւ այսօրվա դրությամբ զինված է նոր սարքավորումներով, այդ թվում նոր օնլայն լաբորատորիայով, վերանորոգված ու տեխնիկապես զինված լսարաններով: Ըստ նրա, այս տարի համալսարան է ընդունվել 1529 ուսանող, այն առաջատար տեղերից մեկն է զբաղեցնում երկրի ուսումնական հաստատությունների թվում:
Միջոցառման ընթացքում կրթության ու գիտության ոլորտում ունեցած ավանդի համար ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարության ոսկե հուշամեդալներով են պարգեւատրվել ՀՊՃՀ մարմնակրթության ու սպորտի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Արարատ Ղոչիկյանը, հայոց լեզվի ամբիոնի դոցենտ Հասմիկ Պետրոսյանը: Համալսարանի կողմից նաեւ մրցանակ հանձնվեց մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանողուհի Ելենա Կոսոլապովային ուսումնական տարիներին ցուցաբերած գերազանց առաջադիմության, ակտիվության եւ համաշխարհային համբավ ունեցող Կասպերսկու լաբորատորիայի կողմից Մոսկվայում կայացած միջազգային գիտաժողովում առաջին կարգի դիպլոմի արժանանալու համար:

В Государственном инженерном университете Армении сегодня состоялась тожественная церемония встречи студентов первых курсов. Поздравив первокурсников с поступлением в ГИУА, ректор Университета, профессор Востаник Марухян отметил, что уже 77 лет подряд ГИУА открывает свои двери перед новыми студентами. «Желаю вам доброго пути и чтобы вы смогли реализовать все ваши желания и амбиции», – сказал он. Вместе с тем он отметил, что Университет нацелен на последовательное развитие и на сегодняшний день оснащен новым оборудованием, в том числе новой on-line лабораторией, отремонтированными и технически оборудованными аудиториями . По его словам, в этом году в Университет поступило 1529 студентов, и он занимает одно из ведущих мест среди учебных заведений страны.
В ходе мероприятия за вклад в развитие науки и образования Золотыми медалями Министерства образования и науки РА были награждены декан факультета физической культуры и спорта ГИУА Арарат Гочикян, декан кафедры армянского языка доцент Асмик Петросян. Также со стороны Университета был вручен приз преуспевающей студентке первого курса магистратуры Елене Косолаповой – обладателю диплома первой степени состоявшегося в Москве международного научного собрания, организованного лабораторией Касперского.