2009 թ.հոկտեմբերի 15-19-ըԵրեւանումտեղի կունենա Մանկապատանեկան ֆիլմերի հինգերորդ միջազգային փառատոնը, իսկ 20-23-ը` ԼՂՀ-ում: Փառատոնը անցէկացվումԿինոյի եւհեռուստատեսության զարգացման հայկական հիմնադրամ երեխաների եւ պատանիների համար «Ռոլան Բիկով» ֆոնդի կողմից: Փառատոնիծրագրի շրջանակներումներկայացվելուէ 51 ֆիլմ 27 երկրից:
Փառատոնի նպատակնէ` պատանի հանդիսատեսին ներկայացնել պրոֆեսիոնալ բարձրակարգ կինոնկարներ, ինչպես նաեւ հաստատել շփումներ, ապահովել փորձի ու մտքերի փոխանակում հայ եւ արտերկրի կինեմատոգրաֆիստների միջեւ:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսված են հոբելյաններ, հատուկ իրադարձություններ, պրեմիերաներ, վարպետության դասեր, ինչպես նաեւ աշխատանքային եւ ստեղծագործական հանդիպումներ:

1 Сентябрь 2009 - 10:40 AMT
Пятый детско-юношеский фестиваль фильмов пройдет в Ереване 15-19 октября и в Арцахе 20-23 октября. Фестиваль состоится под патронажем Армянского фонда развития кино и телевидения для детей и юношей имени Ролана Быкова. На фестивале будет представлена 51 картина из 27 стран мира.
Цель фестиваля – представление детям и юношам профессионального и высококачественного кино, а также формирование основ для установления взаимоотношений, обмена опытом и идеями между армянскими и иностранными кинематографистами.
В рамках фестиваля планируется проведение юбилеев, специальных мероприятий, мастер классов, а так же рабочих и творческих встреч.