Դպրոցի բացման արարողությանը մասնակցում էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Սյունիքի մարզային աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Խաչատրյանը եւ «ՄոնԱրխ» կոնցեռնի տնօրենների խորհրդի նախագահ` դպրոցի հիմնարար վերանորոգումը ֆինանսավորած Սերգեյ Համբարձումյանը:
Հայաստանի նախագահն իր ելույթում նշեց, որ կրթության հարցերն ունեն պետական կարեւորություն եւ պետությունը հետայսու եւս զբաղվելու է այս ոլորտի բարելավմամբ: Նախագահը նաեւ նշեց, որ չնայած նրան, որ պետությունը հարյուրավոր դոլարներ է հատկացնում կրթության հետ կապված խնդիրների լուծման համար, բազմաթիվ խնդիրներ դեռեւս մնում են չլուծված: Պետության ղեկավարը համոզմունք հայտնեց նրանում, որ Համբարձումյանի առաքելությունն այսքանով չի ավարտվի:
Սյունիքի մարզային աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Խաչատրյանը հանդես եկավ շնորհակալական խոսքերով Սերգեյ Համբարձումյանի հասցեին, ով, ինչպես նշեց մարզպետը, նաեւ աջակցել է գյուղատնտեսության զարգացմանը մարզում` հատկացնելով $250 հազար, որոնցով ձեռք է բերվել գյուղատնտեսական տեխնիկա:
Սերգեյ Համբարձումյանը Սյունիքի մարզի զարգացման գործում ներդրման համար արժանացել է «Ակսել Բակունց» մեդալին:
Իր հերթին «ՄոնԱրխ» կոնցեռնի տնօրենների խորհրդի նախագահը նշեց, որ «Երեխաների համար կատարված ներդրումներն ամենահեռանկարային ներդրումներն են»: Նա նաեւ ցանկություն հայտնեց, որ այդ դպրոցում հետագայում կվերականգնվի խորացված ռուսերենի ուսումնասիրությամբ դպրոցի կարգավիճակը եւ որ հաջորդ տարի նույն օրը նա ներկա կգտնվի ուրիշ դպրոցի բացմանը:
Այս տարի դպրոցի առաջին դասարան կգնան 107 երեխաներ, իսկ դպրոցի 24 դասարաններում ոսանողների թիվը կազմում է 490 հոգի:
Կապանի N3 միջնակարգ դպրոցը հիմնադրվել է 1949թ.` որպես ռուսական դպրոց: 1988-ից դպրոցում դասավանդումը սկսեց իրականացվել հայերենով: 2009-ի ապրիլ-օգոստոս ամիսներին դպրոցում իրականացվում էր հիմնովին վերանորոգում` բարերար Սերգեյ Համբարձումյանի միջոցներով: Վերանորոգման արժեքը կազմել է 316 մլն. դրամ, ձեռք է բերվել նաեւ նոր գույք:

В церемонии открытия школы приняли участие президент Армении Серж Саргсян, министр науки и образования Армен Ашотян, руководитель Сюникской областной администрации Сурен Хачатрян и президент Совета директоров концерна «МонАрх», спонсировавший капитальный ремонт школы Сергей Амбарцумян.
Президент Армении в своей речи отметил, что вопросы образования имеют государственную важность, и государство будет и впредь заниматься обустройством данной сферы. Президент также отметил, что, несмотря на то, что сотни миллионов долларов, которые государство выделяет на решение проблем, связанных с образованием, многие проблемы еще остаются нерешенными. Глава государства выразил уверенность в том, что миссия Амбарцумяна на этом не закончится.
Руководитель Сюникской областной администрации Сурен Хачатрян выступил со словами благодарности к Сергею Амбарцумяну, который, как отметил марзпет, также способствовал развитию сельского хозяйства области, выделив $250 тысяч, на которые была приобретена сельскохозяйственная техника.
Сергей Амбарцумян за вклад в развитие Сюникской области был удостоен памятной медали «Аксель Бакунц».
В свою очередь, президент совета директоров концерна «МонАрх» отметил, что «вклады в детей самые перспективные вклады». Он также выразил желание о чем, что данная школа впоследствии восстановит статус школы с углубленным изучением русского языка и на то, что в следующем году в тот же день он будет присутствовать на открытии другой школы.
В этом году в первый класс школы пойдут 107 детей, общее количество обучающихся в 24 классах школы составляет 490 человек.
Средняя школа №3 г. Капана основана в 1949 как русская школа. С 1988 преподавание в школе велось на армянском языке. В апреле-августе 2009 года в школе проводился капитальный ремонт на средства благотворителя Сергея Амбарцумяна. Стоимость ремонта составила 316 млн. драм, приобретена новая мебель.