2011-2012թթ. ուսումնական տարում Հայաստանի դպրոցներում հնարավոր է շրջանավարտներ չլինեն, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի Կրթության եւ գիտության նախարարության հանրակրթական դպրոցների գերատեսչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը: «2011թ. կրթական համակարգում այսպես կոչված կրթական ճգնաժամ է հնարավոր»,- ասել է նա:
Նարինե Հովհաննիսյանը պարզաբանել է, որ 9 դասարան ավարտած աշակերտներն անմիջապես ընդունվելու են ավագ դպրոցի 10-րդ դասարան, որտեղ սովորելու են եւս երեք տարի: Սակայն, գերատեսչության պետի խոսքով, նախարարությունում քննարկումներ են ընթանում եւ դիտարկվում է այն հնարավորությունը, որ 11-րդ դասարանում սովորողները կարող են էքստերն տարբերակով հանձնել քննությունները 12-րդ դասարանի ծրագրով եւ ընդունվել բուհ: «Այդ հարցը դեռեւս քննարկման փուլում է գտնվում, սակայն հնարավորություն կա, որ 11-րդ դասարանի ատեստատ ունեցող աշակերտը կկարողանա բուհ ընդունվել»,- պարզաբանել է նա:
Հանրակրթական դպրոցների գերատեսչության պետը հիշեցրել է, որ 2006-ից Հայաստանն 12-ամյա կրթական համակարգին է անցել` ելնելով ժամանակի պահանջներից: «Ժամանակի ընթացքում ծագեց նոր առարկների ներմուծման անհրաժեշտությունը, ինչպիսիք են «ինֆորմատիկան», «ես եւ շրջակա միջավայրը», նոր կրթական ծրագրեր: Նման պայմաններում աշակերտների չափազանց ծանրաբեռնված էին սովորում` օրական 8 դասաժամ: Իսկ այժմ` 12-ամյա կրթությանն անցնելուց հետո, 8 դասաժամ ունեն միայն 11-րդ դասարանցիները: Երբեք ուշ չէ սովորել, թող սովորեն»,- ընդգծել է Նարինե Հովհաննիսյանը:

В 2011-2012 учебном году в школах Армении, возможно, не будет выпускников, сообщила журналистам на пресс-конференции в четверг начальник ведомства общеобразовательных школ Министерства образования и науки Армении Нарине Оганесян. «В 2011 году в системе образования возможен так называемый образовательный кризис», – сказала она.
Нарине Оганесян пояснила, что окончившие 9 классов ученики непосредственно поступят в 10 класс старшей школы, где будут учиться еще три года. Однако, по словам начальника ведомства, в министерстве идут обсуждения и рассматривается возможность того, что учащиеся 11 класса cмогут сдать экстерном экзамены по программе 12 класса и поступить в ВУЗ. «Этот вопрос пока что находится только на стадии обсуждения, но есть возможность того, что ученик, имеющий аттестат 11 класса, сможет поступить в ВУЗ», – пояснила она.
Начальник ведомства общеобразовательных школ напомнила, что с 2006 года Армения перешла к 12-летней образовательной системе, исходя из требований современности. «Со временем возникла необходимость внедрения новых предметов, таких как «информатика», «я и окружающий мир», новых образовательных программ. В таких условиях на учащихся ложилась огромная нагрузка – по 8 уроков в день. Сейчас же, после перехода к 12-летнему обучению, 8 уроков есть только у 11-классников», – отметила она. Учиться никогда не вредно, пусть учатся, подчеркнула Нарине Оганесян.