«Եվրախորհուրդ-Հայաստան ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում իրականացվում է նախնական-մասնագիտական եւ միջնակարգ-մասնագիտական կրթության զարգացման ծրագիր: Ծրագիրը կիրականացվի 3 տարվա ընթացքում, բյուջետը կազմում է 15 մլն. եվրո»,- այդ մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսին հայտարարեց Կրթության եւ Գիտության նախարարի տեղակալ Արա ավետիսյանը:
Ծրագրի ղեկավարման համար ձեւավորվել է միջգերատեսչական խորհուրդ, որի մեջ նախարարներից բացի մտնում են բիզնես-միավորումների եւ Հայաստանի արհմիությունների ներկայացուցիչներ: Կրթական համակարգի մեթոդաբանության մշակումով զբաղվում է մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման ազգային կենտրոնը:
Այս ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում գործում են 12 միջնակարգ-մասնագիտական կրթահամալիրներ, որոնցից երկուսը Երեւանում են, եւ մեկական ՀՀ մարզերում: Այսպիսի կրթահամալիրներում հնարավոր կլինի ուսուցանել ավելի քան 140 մասնագիտություններ, որոնցից 54-ը` նոր չափանիշներով:
«Այս տարի շրջանավարտների թիվը 2 անգամ գերազանցում է անցյալ տարվա ցուցանիշը, ինչը խոսում է այն մասին, որ մասնագիտական կրթությունը ինքնանպատակ չէ. այն համապատասխանում է աշխատանքի շուկայի պահանջներին:

4 September 2009 - 11:07 AMT
“В Армении осуществляется проект по развитию предварительно-специального и средне-специального образования в рамках программы Евросоюз- Армения. Программа осуществляется по этапам в течение 3 лет, ее бюджет составляет 15 млн. евро”,- сегодня на пресс-конференции заявил заместитель министра образования и науки Ара Аветисян.
Для правления программы сформирован межведомственный совет, в который кроме министерств также входят представители бизнес-союзов и профсоюзов Армении.
Разработкой методологии в образовательной системе занимается национальный центр по развитию специализированного образования и обучения.
В Армении в рамках этой программы действуют 12 средне-специалжные учебные заведения, с которых два в Ереване и по одному в областях РА. В подобных учебных заведениях можно будет обучать более чем 140 специальностям, с которых 54 по новым стандартам.
“В этом году число абитуриентов 2 раза больше чем в прошлом, что говорит о том, что специальное образование не самоцель, а соответствует запросам рынка труда”,- отметил заместитель министра образования и науки Ара Аветисян.