4 Սեպտեմբեր 2009 - 17:59 AMT
Երեւանի «Ակադեմիա» պատկերասրահում բացվել է Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Վահե Գաբրիելյանի լուսանկարչական ցուցահանդեսը: Դիվանագետի առաջին անհատական ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը տեղի է ունեցել այսօր, սեպտեմբերի 4-ին:
«Ցուցահանդեսը գեղարվեստական նպատակ չի հետապնդում, ավելի շուտ, կա ցանկություն ցուցահանդեսի միջոցով ամբողջական պատկերացում տալ Մեծ Բրիտանիայի մասին: Ուստի իմ աշխատանքներում կարելի է տեսնել ճարտարապետությունը, պատմությունն ու մարդկանց»,-ասել է Գաբրիելյանը:
Ցուցահանդեսին, որը կտեւի մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը, ներկայացված են Լոնդոնը եւ նրա արվարձանները պատկերող շուրջ 110 լուսանկարներ, որ արվել են 2003-2009թթ., եւ որոնք ներկայացնում են Մեծ Բրիտանիայի առօրյան ու տոները:

В галерее «Академия» в Ереване открылась фотовыставка посла Армении в Великобритании Ваге Габриеляна. Официальное открытие первой персональной фотовыставки дипломата и фотографа-любителя состоялась сегодня, 4 сентября.
«Выставка не преследует художественной цели, скорее всего, есть желание посредством выставки создать целостное представление о Великобритании. Поэтому в моих работах можно увидеть архитектуру, историю, людей», – сказал Ваге Габриелян.
На выставке, которая пройдет до 15 сентября, представлены около 110 фотографий Лондона и его окрестностей созданные с 2003 по 2009 годы, представляющие будни и праздники Великобритании.