Սեպտեմբերի 4-ին կայացավ Հանրային խորհրդի փոքր խորհրդի նիստը, որին մասնակցում էին ՀԽ 12 հանձնաժողովների նախագահները եւ ՀԽ այլ անդամներ: Նիստի ժամանակ քննարկվեցին ՀԽ հանձնաժողովների կողմից առաջարկած առաջնահերթ կարեւորության հարցերի ցանկը` 2009 թվականի սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ՀԽ նիստերի օրակարգում ներառելու նպատակով, ինչպես նաեւ մի շարք կազմակերպական հարցեր:
Հաշվի առնելով »Հայաստանի եւԹուրքիայիհարաբերությունները կարգավորող արձանագրության« մեջ նշված 6-շաբաթյա հանրային քննարկումների մասին կետը որոշվեց մոտակա երեք շաբաթվա ընթացքում հրավիրել ՀԽ հանձնաժողովների նիստեր` հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող հարցերը քննարկելու նպատակով:
Նիստի ժամանակ որոշվեց ՀԽ նիստերի օրակարգ մտցնել հետ-յալ հարցերը. Ինտերնետկապի ծառայությանհասանելիության վիճակը Հայաստանում /հիմնական կապուղիներ, տարածաշրջանային – պրովայդերներից վերցվող սակագներ, անմիջական սպառման կամ վերջին մղոնի կապուղիների հետ կապված հիմնախնդիրներ; ինտերնետի միջոցով հեռահար ուսուցման հարցեր/; Հարկային-մաքսային օրենսդրության եւ ծառայության աշխատանքների քննարկումներ;
Գյուղատնտեսական մթերքներիիրացմանբնագավառում առաջացած դժվարությունների անհապաղ եւ օպերատիվ կերպով հաղթահարելու վերաբերյալ առաջարկություններ պատրաստելու եւ ՀՀ Նախագահին ու կառավարությանը ներկայացնելու հարցը /աշխատանքային խումբ` Վլադիմիր Մովսիսյան, Խոսրով Հարությունյան, Յուրի Ջավադյան, Արմեն Տեր-Տաճատյան, ԿորյունԱռաքելյան/;
Հանրայինկյանքի հետագա ժողովրդավարացման հիմնախնդիրների ուսումնասիրման – ծառացած պրոբլեմների հաղթահարման հարցը, որի համար ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ, ասվում է ՀՀՀանրային Խորհրդիմամլո հաղորդագրության մեջ:

В Ереване 4 сентября состоялось заседание малого совета Общественного Совета (ОС) Армении. На заседании принимали участие председатели 12 комиссий и члены ОС. В рамках заседания был обсужден список наиболее важных вопросов, предложенных комиссиями ОС. Учитывая положение Протокола о проведении общественных дебатов, связанных с нормализацией армяно-турецких отношений в 6-недельный срок, было решено в течение 3-х недель провести в комиссиях ОС обсуждение данного вопроса.
В ходе заседания было решено включить в повестку заседаний ОС также следующие вопросы: доступность интернет-услуг в Армении (региональные тарифы, тарифы провайдеров, проблемы с организацией последней мили, вопросы дистанционного обучения посредством интернета), обсуждение таможенно-налогового законодательства и работы служб.
В повестку заседаний ОС войдут также вопросы разработки и представления президенту и правительству РА предложений об оперативном решении проблем, возникающих в сфере реализации сельскохозяйственной продукции, сообщают из Общественного Совета Армении.