5 Սեպտեմբեր 2009 - 15:05 AMT
«Այն բանից հետո, երբ մշակույթի նախարարը արգելեց երգել ֆոնոգրամայի ուղեկցությամբ, ես, ինչպես եւ նախկինում, երգում եմ առանց ֆոնոգրամայի: Բացառություն են կազմում հեռուստատեսային նկարահանումները, երբ ելույթը ֆոնոգրամայի ուղեկցությամբ ընդունելի է եւ երբեմն նույնիսկ գերադասելի է անորակ սարքավորումների պատճառով: Սակայն ինձ հիասթափեցրին իմ որոշ գործընկերներ` չկարողանալով երգել «կենդանի» հնչողությամբ»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է երգչուհի Նունե Եսայանը:
Նրա խոսքերով, հրաման արձակելուց առաջ, ՀՀ մշակույթի նախարարությունն ու կառավարությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկեն երգիչ-կատարողներին որակյալ սարքավորումներով ապահովելու համար:
Իր հերթին «Empyray» ռոք-խմբի վոկալիստ Սարգիս Մանուկյանն ընդգծել է, որ շատ երգիչներ ծնված են ուղղակի կլիպ նկարահանելու եւ հայտնի դառնալու համար, սակայն ընդհանրապես ոչ մի կապ չունեն երգի հետ: «Այժմ նախարարի հրամանագիրը թույլ տվեց նրանց արագ բացահայտել: Եվ եթե նախկինում հայ հանդիսատեսը համերգի էր գնում ցածր որակի ձայնագրություններ լսելու համար, ապա այժմ համերգներում հաճախ ենք լսում վատ կատարում կարաոկեի ուղեկցությամբ»,-ասել է Մանուկյանը:
Փետրվարի 25-ին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հրամանագիր ստորագրեց, որով պետական միջոցառումներին արգելվում է երգիչներին ելությ ունենալ ֆոնոգրամայի ուղեկցությամբ, ապահովելու համար «կենդանի» կատարում պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություններին պատկանող համերգային սրահներում անցկացվող միջոցառումների ժամանակ:

«После приказа министра культуры о запрещении петь под фонограмму, я пою как и прежде, без фонограммы. Исключение составляют телевизионные съемки, когда выступление под фонограмму приемлемо и порой предпочтительнее из-за некачественной аппаратуры. Но я была разочарованна некоторыми своими коллегами, которые оказались не в состоянии петь «вживую», – сказала на пресс-конференции в Ереване певица Нуне Есаян.
По ее словам, перед тем как издавать приказ, министерству культуры и правительству Армении следовало бы принять меры для обеспечения качественной аппаратурой и ее доступностью для исполнителей.
В свою очередь вокалист рок-группы «Empyray» Саркис Манукян подчерекнул, что многие певцы рождены, для того чтобы просто снять клип и стать знаменитыми, однако они не имеют ничего общего с пением. «Теперь же приказ министра помог быстро выявить их. И если раньше армянский зритель ходил на концерты для прослушивания записей низкого качества, то теперь на концертах часто слышат плохое исполнение под караоке», – сказал Манукян.
25 февраля министр культуры Армении Асмик Погосян подписала указ о запрете выступления певцов под фонограмму на государственных мероприятиях с целью повышения качества концертов в «живом» исполнении и мероприятий, проводимых в концертных залах, принадлежащих государственным некоммерческим организациям.