7 Սեպտեմբեր 2009 - 11:33 AMT
Երեւանում կկայանա «Հայֆեստ» յոթերորդ միջազգային թատերական փառատոնը: Այս տարի հոկտեմբերի 1-8-ին Երեւան կժամանի մոտ 33 թատերական կազմ աշխարհի 22 երկրներից:
«Չնայած տնտեսական ճգնաժամին, որն առաջին հերթին ազդել է մշակույթի վրա, այս տարի որպես փառատոնի առաջին դեմքեր մեզ հաջողվեց Հայաստան հրավիրել Ֆիլիպպ Ժանտիի թատերական կազմը, «Credo» թատրոնը Բուլղարիայից, շվեյցարական «Trickster Theater» թատրոնը, որը հայտնի է իր դրամատիկ բեմադրություններով, որտեղ դերասանները քայլում են ոտնափայտերի վրա, եւ «Արտիշոկի» թատրոնը Ղազախաստանից, որը հայտնի է իր բացօթյա ներկայացումներով, որոնց մասնակցում են նաեւ հանդիսատեսները»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է փառատոնի համակարգող Շողակաթ Գալստյանը:
Հայֆեստն իր մեծությամբ Մոսկվայի միջազգային փառատոնից հետո երկրորդ թատերական փառատոնն է հետխորհրդային տարածքում:
Հայֆեստ փառատոնի շրջանակներում այս տարի չորրորդ տարին անընդմեջ կանցնի Մանկական եւ տիկնիկային թատրոնների միջազգային ծրագիրը եւ ARMS FEST Հայկական միջազգային ուսանողական եւ երիտասարդական ծրագիրը: Փառատոնի ժամանակ առաջին անգամ կկայանա սցենոգրաֆիային նվիրված սեմինար, որը կվարեն աշխարհի հանրաճանաչ թատրոնների վարպետները:

7 Сентябрь 2009 - 11:33 AMT
В Ереване состоится седьмой международный театральный фестиваль “HIGH FEST”. В нынешнем году с 1 по 8 октября фестиваль соберет в Ереване около 33 театральных деятелей из 22 стран мира.
«Невзирая на экономических кризис, который в первую очередь повлиял на культуру, в нынешнем году в качестве хедлайнеров фестиваля им удалось пригласить в Армению театральную труппу Филиппа Жанти, театр «Credo» из Болгарии, швейцарский театр «Trickster Theater» знаменитый драматическими постановками, где актеры ходят на ходулях, и театр «Артишоки» из Казахстана, который знаменит открытыми представлениями, в которых участвуют и сами зрители», – сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net координатор фестиваля Шогакат Галстян.
На постсоветском пространстве HIGH FEST является вторым по величине после Московского международного фестиваля театральным фестивалем.
В рамках фестиваля HIGH FEST в нынешнем году в четвертый год подряд пройдет Международная программа детских и кукольных театров и Армянская международная студенческая и молодежная программа ARMS FEST. Во время фестиваля впервые состоится семинар по сценографии, который будут вести мастера из всемирно известных театров мира.