9 Սեպտեմբեր 2009 - 11:26 AMT
Այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայցվոր Անահիտ Մանասյանը լրագրողներին տեղեկացրել է այն մասին, որ 2000թ. ընդունվել է Հայաստանի Ֆրանսիական համալսարանի մարքեթինգի եւ կոմերցիայի ֆակուլտետ, որն իր գովազդում պնդում էր, թե շրջանավարտներին «բոլոնյան գործընթացի» շրջանակներում կհանձնվեն Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի պետնմուշին համապատասխան դիպլոմներ: Սակայն հետագայում, ինչպես նշում է հայցվորը, բացի Հայաստանի պետնմուշի դիպլոմից նա ստացել է DESFA ստանդարտի դիպլոմ, որը ոչ մի իրավաբանական ուժ չունի Ֆրանսիայում:
Այդ իսկ պատճառով Անահիտ Մանասյանը հայց է ներկայացրել Ֆրանսիական համալսարանի դեմ, որում պահանջում է իրեն տրամադրել բարձրագույն կրթության մասին լիարժեք իրավական ուժ ունեցող փաստաթուղթ:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ Ժան Մուլենի անվան Լիոն 3 ֆրանսիական համալսարանը, որի մասնաճյուղն է հանդիսանում է Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանը, այդ հարցով պարզաբանումների համար դիմել է Հայաստանի բազմաթիվ պետկառույցներ, այդ թվում` Հայաստանի Կրթության նախարարություն եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպություն, սակայն ոչ մի պատասխան չի ստացել:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե քանի հոգի է հայց ներկայացրել համալսարանի դեմ, Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ առայժմ նմանները չկան, եւ իր բոլոր տուժած ընկերներին կոչ է արել պաշտպանել սեփական իրավունքները դատարանում` ընդգծելով, որ բոլոր դատական թերություններն իր վրա կվերցնի:

9 Сентябрь 2009 - 11:26 AMT
На состоявшейся сегодня пресс-конференции истец Анаит Манасян проинформировала журналистов о том, что поступая в 2000 году на факультет маркетинга и коммерции Французского университета Армении, который в своей рекламе утверждал, что выпускникам в рамках «болонского процесса» будут выданы дипломы, соответствующие государственному образцу Армении и Франции. Но впоследствии, как отмечает истец, кроме диплома гособразца Армении, она получила диплом стандарта DESFA, не имеющего никакой юридической силы во Франции.
В связи с этим, Анаит Манасян подала иск против Французского университета, в котором требует предоставления ей имеющего полную юридическую силу документа о высшем образовании.
Она также добавила, что во французский университет Лион 3 имени Жана Мулена, чьим филиалом является Французский университет в Армении, за разъяснениями по этому вопросу обращались многочисленные госструктуры Армении, в том числе Министерство образования Армении, и организация по защите прав человека, но никакого ответа получено не было.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, сколько еще человек подали иск против университета, Анаит Манасян отметила, что пока таковых нет, и призвала всех пострадавших своих друзей защитить свои права в суде, отметив, что возьмет все судебные издержки на себя.