Ողջ կրթական ոլորտը չի կարելի մրցունակ համարել, բայց չի կարելի ասել, որ մրցակցություն ընդհանրապես չկա: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանում սովորող 74 հազար ուսանողներից 6000-ը այլազգիներ են: «Ստացվում է, որ մենք գիտելիք ենք արտահանում»,- ասել է Արմեն Աշոտյանը:
Նա նաեւ հայտարարել է, որ մոտ ժամանակներս ծրագրվում է մի շարք միջոցառումներ անցկացնել, այդ թվում` միջազգային սիմպոզիում Ծաղկաձորում, որի կազմակերպիչը UNESCO-ն է ՄԱԿ-ի հետ համատեղ:

Всю образовательную сферу нельзя считать конкурентоспособной, но нельзя говорить, что конкуренции вообще нет. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил министр образования и науки Армении Армен Ашотян. По его словам, из 74 тысяч студентов Армении 6000 являются иностранцами, что составляет 6% от общего числа студентов страны. «Получается, что мы экспортируем знания заграницу», – сказал Армен Ашотян.
От также заявил, что в ближайшее время планируется проведение ряда мероприятий, в том числе международного симпозиума в Цахкадзоре, организатором которого является UNESCO совместно с ООН.