10 Սեպտեմբեր 2009 - 09:00 AMT
«Արի Արի» լեհական հիմնադրամը համատեղ Հայաստանի ,Save the Animalsե կազմակերպության եւ Հայաստանում Լեյն Կիրկլադի անվան շրջանավարտների կրթաթոշակային ծրագրի միության հետ, կազմակերպում են թրեյնինգ-սեմինար մասնագետների համար, որոնք աշխատում են կույր եւ վատ տեսողություն ունեցող մարդկանց հետ: Ծրագրի անվանումն է `«Լայն փակված աչքեր»: Դասընթացները կանցնեն 2009 թ-ի սեպտեմբերի 10-20-ը:
Բացի այդ կկազմակերպվեն հատուկ դասախոսություններ դպրոցներում, որտեղ մասնագետ կինոլոգները կպատմեն դոգոտրապիայի մասին, կույր մարդկանց կյանքում շուն-ուղեկցողների օգնության մասին:
Դասընթացների ընթացքում կշոշափվեն հանրապետության հաշմանդամների համար համապատասխան տեխնիկայի եւ փոխադրամիջոցների տրամադրման անհրաժեշտության մասին եւ նրանց համար բնական աշխուժության պայմանների ստեղծում նաեւ մասսայականացնել Լուի Բրեյլի այբուբենը:
Լուի Բրեյլը բիզով վիրավորելով աչքը` 3 տարեկանում կույրացավ: 1829 թ. նա մշակեց մինչեւ օրս կիրառվող ռելյեֆակետային տպատառը: Բացի տառերից եւ թվերից, նույն սկզբունքների վրա հիմնվելով, նա մշակեց նոտագիր եւ կույրերին երաժշտություն էր դասավանդում:

10 Сентябрь 2009 - 09:00 AMT
Польский фонд «Ари Ари» при сотрудничестве с организацией «Save the Animals» в Армении и Ассоциации выпускников стипендиальной программы им. Лейна Кирклада в Армении организует семинар-тренинг для специалистов, работающих с незрячими и плохо видящими людьми. Программа носит название «Широко закрытые глаза». Семинары охватят период с 10 по 20 сентября 2009 года.
Кроме этого будут организованы специальные, ознакомительные лекции в школах, где специалисты-кинологи расскажут о доготрапии, и о помощи собак-поводырей в жизни незрячих. Музыкант, эксперт по работе с незрячими проведет серию тренингов и лекций с членами ансамбля “Музыкальные коллективы” объединения слепых Армении, который был основан в 1976 году и выступал с гастролями и концертами во всех регионах Армении, в Москве, Литве, Латвии, Белорусии, Грузии и т.д.
В ходе семинаров будут затронуты вопросы о необходимости оснащения республики транспортом и техникой приспособленной для инвалидов и незрячих, создания условий для их естественной активности и жизнедеятельности, а также популяризации в Армении использования алфавита Луи Брайля.
Луи Брайль в 3-летнем возрасте Брайль ослеп, поранившись шилом. В 1829 году разработал используемый до настоящего времени во всём мире рельефно-точечный шрифт слепых (шрифт Брайля). Брайль кроме букв и цифр на основе тех же принципов разработал нотопись и преподавал музыку слепым.