Այսօր ՀՀ Փաստաբանների պալատում տեղի ունեցավ «Հրաժարում հասարակական պաշտպաններից» կլոր սեղանը, որին ներկա էին դատախազության, դատարանի, ոստիկանության ներկայացուցիչները եւ իրավաբաններ: Իրավաբանների ներկայացված զեկույցներում նշվում է, որ հասարակական պաշտպաններից ամենից շատ հրաժարվում են Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Արագածոտնի մարզերում:
2008 թ-ի տվյալներով 364 մեղադրյալներից 291 հրաժարվեցին հասարակական պաշտպանի ծառայություններից դեռ գործի հետաքննության ընթացքում, իսկ 2009 -ի տվյալներով պաշտպանից հրաժարվել է 42 մեղադրյալ 102-ից:
Իրավաբանների խոսքերով, դա տեղի է ունենում այն պատճառով, որ հանրությունը կամ տեղյակ չէ այս ծառայության անվճար լինելու մասին, կամ չի վստահում անվճար պաշտպանների ծառայությանը, կարծելով որ այդպիսի պաշտպանությունը ցածր որակ կունենա: Զեկույցում նաեւ նշվում է, որ քննիչներից շատերը ճնշում են գործադրում մեղադրյալների վրա, ստիպելով հրաժարվել հասարակական պաշտպաններից:

Сегодня в Палате адвокатов РА состоялся круглый стол по теме «Отказ от общественных защитников», на котором присутствовали представители прокуротуры, суда, полиции и юристы. В представленном юристами докладе отмечается, что от услуг общественных защитников больше всего отказываются в Котайкской, Гехаркуникской и Арагацотнской областях.
По данным за 2008 год, 291 из 364 обвиняемых отказались от услуг общественного защитника еще на этапе расследования, а в Ереване, по данным 2009 года, от защитника отказались 42 из 102 обвиняемых.
По словам юристов, это происходит или ввиду отсутствия информации о том, что данная услуга бесплатна, или от недоверия обвиняемых к институту общественных защитников, считающих, что если данная услуга бесплатна, то и защита будет осуществляться не на должном уровне. В докладе также отмечается, что многие следователи оказывают на обвиняемых давление, заставляя отказываться от услуг общественных защитников.