10 Սեպտեմբեր 2009 - 16:44 AMT
Երեւանում` «Նարեկացի» մշակույթի կենտրոնում այսօր բացվել է կինոօպերատոր Արթուր Մանուչարյանի լուսանկարչական ցուցահանդեսը, որին ներկայացվել են հայ միջնադարյան ճարտարապետական ժառանգության եւ Հայաստանի տեսարժան վայրերի լուսանկարներ: «Այս ցուցահանդեսը հնգամյա աշխատանքի արդյունք է: Ես որոշեցի այս անգամ իմ ցուցահանդեսը նվիրել Հայաստանին: Այստեղ ներկայացված են Հայաստանի անհայտ, գրեթե ավերված եկեղեցիներ ու ճարտարապետական հուշարձաններ, որոնք երկրի խուլ անկյուններում են գտնվում: Այս ցուցահանդեսի իմաստը նրանում է, որպեսզի մարդիկ տեսնեն այդ ճարտարապետական ժառանգությունը եւ իրենց ներդրումը կատարեն դրա պահպանման գործում»,- նշել է Մանուչարյանը ցուցահանդեսի բացման արարողության ժամանակ:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են 36 լուսանկարներ, որոնց մի մասը տպագրվել են «Տպավորություններ Հայաստանից» գրքում, որը պատմում է Հայաստանի 8 ճարտարապետական հուշարձանների մասին: Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչեւ սեպտեմբերի 18-ը:

В Ереване, в культурном центре “Нарекаци” сегодня открылась фотовыставка кинооператора Артура Манучаряна, на которой представлены фотографии армянского средневекового архитектурного наследия и достопримечательностей Армении. “Это выставка – результат пятилетней работы. Я решил на этот раз посвятить мою выставку Армении. Здесь представлены неизвестные, почти разрушенные церкви и архитектурные достопримечательности Армении, которые расположены в глухих районах страны. Смысл этой выставки в том, чтобы люди увидели это архитектурное наследие и внесли свой вклад в его сохранение”, – отметил Манучарян во время церемонии открытия выставки.
На выставке представлены 36 фотографий, некоторые из которых были напечатаны в книге “Впечатления от Армении”, которая рассказывает о 8 архитектурных достопримечательностях Армении. Выставка будет действовать до 18 сентября.