14 Սեպտեմբեր 2009 - 15:05 AMT
«ՀՀ եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանը հարկավոր է բացել, սակայն պետք է հիշել, որ դա իր հետ բերում է բազմաթիվ խնդիրներ», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը :
Վերջինիս խոսքերով, Հայաստանը, առաջին հերթին, կարող է խնդիրներ ունենալ տնտեսական առումով, քանի որ Թուրքիայի տնտեսական օրենսդրությունն արդյունավետորեն պաշտպանում է իր տնտեսվարող սուբյեկտներին, իսկ Հայաստանինը` ոչ: «Այդ առումով մենք դեռ շատ բան ունենք անելու, սակայն դա չի նշանակում, որ մենք ընդհանրապես դեմ ենք սահմանի բացմանը: Սահմանը հարկավոր է բացել, սակայն միայն բոլոր վտանգները չեզոքացնելուց հետո», – ընդգծել է նա:
Լրագրողների այն հարցին, թե Դաշնակցությունը կարող է արդյո՞ք այդ գործընթացի վրա ազդել գործադուլով եւ հացադուլով, Վահան Հովհաննիսյանը պատասխանել է, որ նշված մեթոդները պայքարի քաղաքակիրթ միջոց են: «Բացի դրանից, մենք կրկին կպահանջենք ՀՀ արտգործնախարարի հրաժարականը: Մենք գտնում ենք, որ մեր պետության արտաքին քաղաքականության իրականացման մեջ նա ռազմավարական սխալ էր թույլ տվել, երբ Թուրքիայի հետ բանակցությունների արդյունքում ընդունել էր նրանց նախապայմանները», – ընդհանրացրել է Հովհաննիսյանը:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ այդ հարցին հարկավոր է Հայաստանի նախագահի պատշաճ ուշադրությունը, եւ եթե նա դա անի, ապա «հրաժարականի թեկնածուների թիվը կարող է մեծանալ»:
Լրագրողների հաջորդ հարցին այն մասին, թե Դաշնակցությունն ինչպես է նայում այն փաստին, որ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը մեծամասնություն է կազմում ՀՀ Ազգային ժողովում եւ հանգիստ կարող է վավերացնել Արձանագրությունները, Վահան Հովհաննիսյանը պատասխանել է հարցով. «Եթե նրանք կարողանան այդքան հեշտորեն վավերացնել արձանագրությունները, ապա արդյո՞ք նրանք կկարողանան նույնքան հեշտորեն պատասխանատու լինել վավերացման հետեւանքների համար: Բոլոր դեպքերում, մենք ամեն ինչ կանենք այդ գործընթացը դադարեցնելու համար»:

“Границы между РА и Турцией открывать нужно, но следует понимать, что это повлечет за собой множество проблем”, – отметил на сегодняшней пресс-конференции в Ереване руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян.
По словам Ваана Ованнисяна, в первую очередь, Армения может иметь проблемы в экономическом плане, поскольку экономическое законодательство Турции очень эффективно защищает их хозяйствующих субъектов, а армянское – нет. «В этом плане нам еще многое предстоит сделать, но это не значит, что мы против открытия границ вообще. Границы нужно открывать, но только после того, когда все опасности нейтрализованы», – подчеркнул он.
На вопрос журналистов о том, как Дашнакцутюн может повлиять на этот процесс сидячей забастовкой и голодовкой, Ваан Ованнисян ответил, что вышеуказанные методы являются цивилизованными средствами борьбы. «Кроме того, мы вновь потребуем отставки министра иностранных дел РА. Мы считаем, что в реализации внешней политики нашего государства он допустил стратегическую ошибку, когда в результате переговоров с Турцией принял их предусловия», – обобщил Ованнисян.
Он также добавил, что к этому вопросу необходимо должное внимание со стороны президента Армении и если он этого сделает, то «число кандидатов на отставку может увеличиться».
На следующий вопрос журналистов о том, как смотрит Дашнакцутюн на тот факт, что Республиканская партия Армении составляет большинство в Национальном собрании РА и может спокойно ратифицировать Протоколы, Ваан Ованнисян ответил вопросом: «Если они смогут так легко ратифицировать протоколы, то смогут ли они с такой же легкостью отвечать за последствия ратификации? В любом случае, мы сделаем все, чтобы приостановить этот процесс».