14 Սեպտեմբեր 2009 - 16:50 AMT
Միշել Լեգրանի համերգը Երեւանում կանցնի Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարած Հայաստանի Պետական երիտասարդական նվագախմբի ուղեկցությամբ: Համերգին կմասնակցեն մաեստրոյի կինը` հայտնի տավղահար Կատրին Միշելը եւ նրա քույրը` Քրիսթինա Լեգրանը` սոպրանո, հայտնի The Swingle Singers համույթի նախկին մենակատարը: «Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը վատը չէ, ուղղակի տղաներին փորձն է պակասում: Երկրորդ փորձն ավելի հաջող անցավ եւ ես հուսով եմ, որ համերգը նորմալ կանցնի»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Մ.Լեգրանը:
«Սա Լեգրանի առաջին մենահամերգն է Երեւանում, մինչ այդ նա Հայաստան է եկել Շառլ Ազնավուրի հետ եւ հանդես է եկել հավաքական համերգներում: Մաեստրոն հաճույքով ընդունեց մեր հրավերը: Նրա երաժշտական դիապազոնն այնքան լայն է ու հարուստ, որ ողջ աշխարհի երաժիշտները զգացել են նրա ազդեցությունը: Առանց նրա երաժշտության ջազի արվեստը շատ աղքատ կլիներ»,-իր հերթին ասել է հայտնի հայ ջազմեն Լեւոն Մալխասյանը:
Ինքը Լեգրանը նշել է, որ ներկայումս սկսում է «Կույր սեր» ֆիլմի նկարահանումները: «Ես հիմնականում գրում եմ մյուզիքլներ: Աշխարհում սխալ են հասկանում այդ ժանրի ողջ նշանակությունը: Օրինակ, «Աստվածամոր տաճարը» մյուզիքլ չէ, դա երգերի ժողովածու է: Հիմա բոլորն են ֆիլմ նկարահանում եւ ես մտածեցի, որ երաժիշտը եւս կարող է դրանով զբաղվել»,-ասել է մաեստրոն:

Концерт Мишеля Леграна в Ереване пройдет в сопровождении Государственного молодежного оркестра Армении под управлением Сергея Смбатяна. В концерте примут участие жена маэстро – знаменитая арфистка Катрин Мишель и сестра – Кристина Легран, сопрано, бывшая солистка популярнейшего вокального ансамбля The Swingle Singers. «Молодежный оркестр Армении неплохой, просто у ребят нет опыта. Вторая репетиция прошла более удачно и я надеюсь, концерт пройдет нормально», – сказал на пресс-конференции в Ереване Мишель Легран.
«Это первый сольный концерт Леграна в Ереване, до этого он приезжал в Армению вместе с Шарлем Азнавуром и выступал в сборных концертах. Маэстро с удовольствием принял наше приглашение. Его музыкальный диапазон настолько широк и богат, что музыканты всего мира почувствовали на себе его влияние. Без его музыки джазовое искусство было бы очень бедным», – сказал в свою очередь известный армянский джазмен Левон Малхасян.
Сам Легран заметил, что в настоящее время начинает съемки фильма «Слепая любовь». «Я пишу в основном мюзиклы. В мире неправильно понимают все значение этого жанра. К примеру, Notre Dame de Paris не мюзикл, а просто сборник песен. Сейчас все снимают фильмы, и я подумал, что и музыкант может этим заняться», – подчеркнул маэстро.