Սեպտեմբերի 15-ին պետք է լրանար հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի 55 ամյակը: 2007 թվականի հունվարի 19-ին նրա ողբերգական մահը եւս մեկ անգամ հաստատեց, որ Թուրքիայում մարդու իրավունքներն ու ծագումը վտանգի տակ են:
Գրեթե երկու տարի տեւած դատավարությունից հետո ապանության մեջ մեղավորներն այդպես էլ չդատապարտվեցին: Գործի առնչությամբ նորանոր մանրամասներ են հայտնաբերվում, մասնավորապես, Դինքի սպանությանն «Էրգենեկոն» ահաբեկչական կազմակերպության անդամների մեղսակցությունը: Հրանտ Դինքին սպանած 18-ամյա Օգյուն Սամաստը դատավարության ընթացքում սպանության պահին չափահաս է ճանաչվել: Վերջին դատական նիստերից մեկում պարզվել է, որ պատվերի անմիջական կատարողը բոլորովին այլ մարդ էր:
Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո Թուրքիայից հեռացել է նոբելյան մրցանակակիր Օրհան Փամուկը, որին նույնպես ֆիզիկական հաշվեհարդար էր սպառնում:
Համաձայն Ստամբուլի քաղաքապետի որոշման, քաղաքի փողոցներից մեկը, որն անմիջականորեն հարում է խմբագրության գրասենյակին, որի մոտ սպանվել էր Դինքը, կկրի նրա անունը:

15 Сентябрь 2009 - 08:00 AMT
15 сентября главному редактору армяно-турецкой газеты «Акос» Гранту Динку исполнилось бы 55 лет. Его трагическая гибель 19 января 2007 года лишний раз подтвердила, что права человека и происхождение находятся в Турции под угрозой.
После почти двухлетнего судебного заседания виновные в убийстве не осуждены. В деле раскрываются все новые и новые подробности, ва частности, о причастности к убийству Динка членов террористической организации «Эргенекон». Убийца Гранта Динка 18-летний Огюн Самаст в ходе разбирательства признан совершеннолетним на момент убийства. На одном из последних заседаний выяснилось, что непосредственным исполнителем заказа был совсем другой человек.
После убийства Гранта Динка Турцию покинул нобелевский лауреат Орхан Памук, которому также угрожали физической расправой.
Согласно решению мэрии Стамбула одна из улиц города, непосредственно примыкающая к офису редакции,около которой был убит Динк, будет носить его имя.