15 Սեպտեմբեր 2009 - 09:06 AMT
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու Խաչատուր Սուքիասյանը դիմումներ են ներկայացրել պատգամավորական մանդատներից հրաժարվելու մասին
ՀՀ ԱԺ չորրորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի առաջին նիստում պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը («Ժառանգություն» խմբակցություն) առաջարկել է խորհրդարանական հանձնաժողով ստեղծել` «Ա1+» հեռուստաալիքի վերաբերյալ ԵԽԽՎ 1677 բանաձեւի կատարման մասին: Առաջարկությունը մերժվել է 17 «կողմ» եւ 53 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ:
Նիստում հանդես է եկել նաեւ խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը: Նա հայտարարել է, որ պատգամավորներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու Խաչատուր Սուքիասյանը դիմումներ են ներկայացրել պատգամավորական մանդատներից հրաժարվելու մասին: «Ըստ ՀՀ ԱԺ կանոնակարգի, մանդատից հրաժարվել ցանկացող պատգամավորները 15 օր ունեն իրենց դիմումները ետ վերցնելու համար: Եթե 15 օրից նրանք ետ չվերցնեն իրենց դիմումները, ապա նրանց պատգամավորական լիազորությունները կդադարեցվեն»,-ասել է Աբրահամյանը:
ՀՀ ԱԺ աշնանային նստաշրջանը մեկնակել է այսօր, սեպտեմբերի 15-ին: Ներկա է եղել 121 պատգամավորներից 105-ը:

На первом заседании шестой сессии четвертого созыва НС РА депутат Стапан Сафарян (фракция «Наследие») внес предложение о создании парламентской комиссии по исполнению резолюции ПАСЕ 1677 по поводу телеканала А1+. Предложение было отклонено при 17 «за» и 53 «против».
На заседании также выступил спикер парламента Овик Абрамян. Он заявил, что депутаты Раффи Ованнисян и Хачатур Сукиасян подали заявление о сложении депутатских полномочий. «Согласно Регламенту НС РА, у депутатов, пожелавших сложить мандат, есть 15 дней для того, чтобы забрать свои заявления обратно. Если по истечении 15-дневного срока Ованнисян и Сукиасян не возьмут обратно свои заявления, то их депутатские полномочия будут прекращены», – сказал Абрамян.