Սեպտեմբերի 15-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարեց Հայաստանում առողջական խնդիրներ ունեցող նորածին մանուկների խնամքի բարելավմանն ուղղված ծրագրի մեկնարկի մասին:
Երեւանի պետական բժշկական համալսարանում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի, BirthLink ՀԿ տնօրեն Քեթի Մելորի եւ Հայաստանի գլխավոր նեոնատոլոգ Հրանտ Քալենթերյանի նախագահությամբ այսօր կայացած մամլո ասուլիսին Հայաստանի բժշկական հանրությանը ներկայացվեց նորածնային մահացության դեպքերի կրճատմանն ուղղված նեոնատալ խնամքի պայմանների բարելավման լայնամասշտաբ ծրագիրը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրական տվյալների համաձայն, Հայաստանում մանկական մահացության մակարդակը ավելի քան չորս անգամ գերազանցում է այնպիսի երկրների տվյալները, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն եւ Մեծ Բրիտանիան:
«Գիտակցելով նորածինների խոցելիությունը եւ պահանջվող խնամքի բարդությունը` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը չէր կարող անտարբեր մնալ այս հարցի հանդեպ: Նախագիծը եւս մեկ պարտավորություն է, որ բխում է կորպորատիվ պատասխանատվության մեր գաղափարախոսությունից, քանի որ անտարբեր մնալ մենք չենք կարող»,-հայտարարել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
BirthLink կազմակերպության հիմնադիր Քեթի Մելորը, իր հերթին նշել է, որ նախագծի հիմնական նպատակը նորածնային մահացության մակարդակի նվազեցումն է, սակայն այս նախագծի իրականացումն անհնար կլիներ առանց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցության եւ ֆինանսավորման:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում մանուկների 40 տոկոսը ծնվում է Երեւանում, այս նախագիծն իրականացվում է մայրաքաղաքի տաս ծննդատներում, ինչպես նաեւ` նորածնային բաժանմունք ունեցող մանկական հիվանդանոցում: Այս հաստատություններին մասնավորապես տրամադրվել է թվով 101 սարքավորում` ինկուբատորներ, շնչառության ապահովման համակարգեր, մոնիտորներ եւ այլն:
Աշխարհում յուրաքանչյուր տարի ավելի քան 4 միլիոն մանուկ է մահանում կյանքի առաջին տարվա ընթացքում: Այս դեպքերի 98 տոկոսը բաժին է ընկնում զարգացող երկրներին. դրանց 65 տոկոսը տեղի է ունենում կյանքի առաջին ամսվա ընթացքում, որի երկու երրորդն` առաջին շաբաթվա, եւ դրա կեսից ավելին էլ` առաջին 24 ժամվա ընթացքում, հաղորդում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի լրատվական ծառայությունը:

15 Сентябрь 2009 - 11:18 AMT
Армянский сотовый оператор компания VivaCell-МТС сообщила о начале проекта по улучшению в Армении условий ухода за страдающими различными заболеваниями новорожденными.
На состоявшейся сегодня в Ереванском государственном медицинском университете пресс-конференции, на которой председательствовали генеральный директора компании VivaCell-МТС Ральф Йирикян, директор неправительственной организации BirthLink Кэти Меллор и главный неонатолог Армении Грант Калентерян, медицинской общественности РА был представлен новый крупномасштабный проект, направленный на снижение уровня смертности среди новорожденных в Армении.
Согласно Всемирной организации здравоохранения, уровень детской смертности в Армении в  более чем четыре раза превышает аналогичные показатели таких стран как США и Великобритания.
«Мы не можем оставаться в стороне, зная, насколько уязвимы новорожденные младенцы и насколько сложен уход, требуемый для поддержания их жизни. Этот проект – очередная инициатива, исходящая из концепции корпоративной ответственности нашей компании. Мы делаем это, потому что нам небезразлична судьба детей», – заявил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В свою очередь основательница НПО BirthLink Кэти Меллор отметила, что основной целью данного проекта было снижение уровня неонатальной смертности, однако без поддержки и финансирования VivaCell-МТС, осуществление этого проекта было бы невозможным.
Учитывая, что 40 процентов младенцев в Армении появляются на свет в Ереване, в рамках данного проекта помощь была оказана десяти родильным отделениям столицы, а также детской больнице, имеющей неонатальное отделение. В общей сложности больницам была передана 101 единица оборудования: инкубаторы, системы поддержки дыхания, мониторы и прочая аппаратура, необходимая для обеспечения надлежащего ухода за новорожденными.
В мире ежегодно в первый год жизни умирает более 4 миллионов детей. 98 % этих смертей регистрируется в развивающихся странах. При этом 65 % случаев происходит в течение первого месяца жизни; две трети которых – в первую неделю, и половина их – в течение первых 24 часов после рождения, сообщает пресс служба VivaCell-МТС.