«Ես որպես ղաքաքական գործիչ եւ քաղաքագետ անցյալ տարվա սեպտեմբերից բազմիցս պնդել եմ, որ անհրաժեշտ է անցկացնել համաժողովրդական խորհրդակցություն հայ – թուրքական հարաբերությունների եւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրների շուրջ», – PanARMENIAN.Net – ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է պատգամավոր, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը:
Սաֆարյանը նաեւ նշեց, որ ողջունում է ՀՀ նախագահի կողմից քաղաքական խորհրդատվություն անցկացնելու որոշումը:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղարը նշեց, որ կուսակցությունն այս քննարկումների հետ մեծ հույսեր է կապում: «Եթե ներքաղաքական քննարկումների ժամանակ մենք չառաջնորդվենք քաղաքական բարձր մշակույթով եւ չձգտենք ներքաղաքական համաձայնությանը, ապա մեր կոլլեկտիվ ճակատագիրն այս տարածաշրջանում կհայտնվի վտանգի տակ», – նշեց պատգամավորը:
Սաֆարյանը նաեւ հավելեց, որ ամենալավ լուծումը կլինի միասնական եզրակացության ընդունումը, նույնիսկ եթե դա լինի երկարատեւ քննարկումներից հետո, որը հետագայում հիմք կհանդիսանա բանակցությունների համար:

15 Сентябрь 2009 - 13:20 AMT
«Я, как политик и как политолог, начиная с сентября прошлого года, неоднократно настаивал на необходимости проведения общенациональной конференции по вопросам армяно-турецких отношений и по нагорно-карабахскому конфликту», – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил депутат, секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Арам Сафарян.
Сафарян также подчеркнул, что приветствует принятие президентом РА политического решения о проведении консультаций.
Секретарь парламентской фракции «Процветающей Армении» отметил, что партия связывает с этими консультациями большие надежды. «Если во время внутриполитических обсуждений мы не будем руководствоваться высокой политической культурой и стремлением к внутреннему консенсусу, то наша коллективная судьба в этом регионе окажется под угрозой», – отметил депутат.
Сафарян также добавил, что наилучшим решением станет принятие, пусть после долгих обсуждений и дискуссий, но единого заключения, которое затем ляжет в основу переговоров.