Երեւանում բացվեց «Իմ թանկագին եղբայր` հայերը Թուրքիայում 100 տարի առաջ» ցուցահանդեսը: Այն կազմակերպվել է Civilitas հիմնադրամի եւ թուրքական Birzamanlar հրատարակչության կողմից: Ցուցահանդեսը հնարավորություն կտա այցելուներին մինչեւ սեպտեմբերի 28 ծանոթանալ Օրլանդո Կոլումելոյի մոտ հարյուր բացիկների հավաքածուի հետ, որոնք նկարագրում են հայերի կյանքը Օսմանյան կայսրությունում 1900-1910թթ. ընկած ժամանակահատվածում:
«Այս ցուցահանդեսը, որը անցկացված էր աշխարհի ութը քաղաքներում, այդ թվում նաեւվ Ստամբուլում, ամբողջական պատկերացում է տալիս Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերի կյանքի մասին»,- ցուցահանդեսի բացման արարողությանը հայտարարեց Civilitas հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սալբի Ղազարյանը:
Բացման արարողությանը նաեւ ներկա էր թուրքական Birzamanlar հրատարակչության սեփականատեր, պատմաբան Օսման Կոկերը: 2005 թ-ին Ստամբուլում նա կազմակերպել էր «Իմ թանկագին եղբայր» ցուցահանդեսը եւ գիրք է հրատարակել նվիրված այդ հավաքածուին:
«Թուրքիայում պատմությունը ներկայացնում են միայն թուրքական տեսակետից: Թուրքական դպրոցներում սովորեցնում են, որ Թուրքիայի բոլոր քաղաքները թուրքերն են կառուցել: Եւ երբ խոսում են քաղաքի ոչ մահմեդական բնակչության մասին, ապա նրանց բացասաբար են ներկայացնում: Ոչ մի բան չի խոսվում այն մասին, թե ինչ դեր է խաղացել քրիստոնեական բնակչությունը քաղաքի զարգացման եւ սոցիալ-տնտեսական երկրի կյանքի գործում»,-ասաց Օսման Կոկերը:
Նրա խոսքերով, թուրք ժողովրդին վստահեցնում են,որ երկրի ոչ մահմեդական բնակչությունը Թուրքիայում առաջացավ XX դարի սկզբում, եւ նրանք թուրքերի ետեւվում համագործակցում էին թշնամու հետ: «Այսպիսի պատմության մեկնաբանումը առաջացնում է ազգայնամոլական տրամադրություններ երիտասարդ սերնդի մոտ», – ընդգծեց թուրք պատմաբանը: Նրա խոսքերով, հայ ժողովրդի մասին այդ կարծրատիպերը կոտրելու համար նա որոշեց գրել գիրք ` «Հայերը Թուրքիայում 100 տարի առաջ» եւ կազմակերպել այս «Իմ թանկագին եղբայր» ցուցահանդեսը: Ստամբուլի ցուցահանդեսը մեկ օրվա մեջ հավաքեց մոտ 7000 այցելու` ինչպես հայերին, այնպես էլ թուրքերին: «Ցուցահանդեսին թուրքերը ասում էին, որ «իրենց քաղաքներում էլ առաջ հայեր էին ապրում»: Այսինքն, հայը, որին միշտ պատկերացնում էին թշնամու դերում, հիմա դարձավ իրենց «համաքաղաքացին», «հարեւանը»,-հայտարարեց թուրք պատմաբանը:
Ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչեւ սեպտեմբերի 28-ը: Օսման Կոկերը պատրաստակամություն հայտնեց անձամբ ծանոթացնել ներկայացված ցուցանմուշների հետ ցուցահանդես այցելող ուսանողներին եւ խմբերին:

В Ереване открылась выставка «Мой дорогой брат: армяне в Турции 100 лет назад». Выставка, которая была организована фондом Civilitas и турецким издательством Birzamanlar, даст возможность армянским посетителям до 28 сентября познакомиться с коллекцией сотни открыток Орландо Колумело, которые описывают жизнь армян в Османской империи в период с 1900-1910гг.
«Эта выставка, которая была проведена в восьми городах мира, в том числе и в Стамбуле, дает нам полное представление о жизни армян в Османской империи”,- на церемонии открытия выставки заявила исполнительный директор фонда Civilitas Салби Казарян.
На церемонии открытия выставки принимал участие также владелец турецкого издательства Birzamanlar, историк Осман Кокер. Именно он организовал в 2005 году в Стамбуле выставку под названием «Мой дорогой брат» и опубликовал книгу, посвященную коллекции этих открыток.
«В Турции историю представляют только с точки зрения турок. В турецких школах учат, что все города в Турции созданы турками. А когда говорят о немусульманском населении города, то их представляют негативным образом. Ничего не говорится о том, какую роль играло христианское население в деле развития города и в социально-экономической жизни страны»,- заявил Осман Кокер.
По его словам, турецкий народ заверяют, что немусульманское население страны возникло в Турции только в начале XX века, и они за спиной турок сотрудничали с врагом. «Подобное преподавание истории способствует возникновению националистических настроений у молодого поколения»,- подчеркнул турецкий историк. По его словам, именно для того, чтобы разбить эти стереотипы об армянском народе, он решил написать книгу «Армяне в Турции 100 лет назад» и организовать выставку «Мой дорогой брат». Как отметил Осман Кокер, эта выставка в Стамбуле за день собрала около 7000 посетителей, как армян, так и турок. «На выставке турки говорили, что у «в их городах раньше тоже были армяне». То есть, армянин, которого всегда представляли в качестве врага, теперь стал их «соотечественником», «соседом»,- заявил турецкий историк.
Выставка будет открыта до 28 сентября. Осман Кокер выразил готовность лично ознакомить посетивших выставку коллективов и студенческих групп с представленными экспонатами.