15 Սեպտեմբեր 2009 - 14:25 AMT
Հայ – թուրքական արձանագրությունների դեմ ուղղված հացադուլը կշարունակվի 4 շաբաթ: Այս մասին լրագրողներին հայտարարեց ՀՅԴ Դաշնակցության Հայաստանյան գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը: Նրա խոսքերով ժողովուրդն ուշադիր չի ուսումնասիրել տվայլ արձանագրությունները եւ չի տեսնում նրանում թաքցված «ականները», որոնք կանդրադառնան երիտասարդ սերունդների վրա: ՀՅԴ Դաշնակցության առաջին նպատակն է ժողովրդին ցույց տալ, թե ինչ կա այս փաստաթղթում:
«Հարց է ծագում, թե ինչու կանկարծ Թուրքիան դարձավ այդքան «բարի» եւ որոշեց բացել սահմանները», – նշեց Ռուստամյանը եւ հավելեց, որ ինքն անձամբ չի հավատում Թուրքիայի «բարի» լինելուն, եւ գտնում է, որ թուրքական կողմը կատարել է լուրջ հաշվարկ: « Արձանագրությունների պատճառով հայ – թուրքական հարաբերությւոնները կզարգանան Անկարայի սցենարով», – նշեց Արմեն Ռուստամյանը:
Երեւանում ԱԳՆ եւ կառավարության շենքերի դիմաց ՀՅԴ Դաշնակցությունը սկսվել է նստացույց եւ հացադուլ` ուղղված հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունների դեմ: Նստացույցի եւ հացադուլի մասնակիցներն իրենց ձեռքերում պահում էին պաստառներ` «Ո’չ նախապայմաններին» գրվածքով:
«Չուրանանք, Չզիջենք, Ընդվզենք»: Բացի այդ, ցույցի մասնակիցները տեղադրել են ցուցապաստառ, որում ներկայացված են փոփոխությունները, որոնք ՀՅԴ-ն առաջարկում է մցնել հայ – թուրքական հարաբերությունները կարգավորող փաստաղթղերի մեջ:
Հացադուլ են սկսել 24 մարդ: Նրանում մասնակցում են ինչպես ՀՅԴ երիտասարդական թեւի անդամները, այնպես էլ կուսակցության գերագույն մարմնի ներկայացուցիչները:

15 Сентябрь 2009 - 14:25 AMT
Голодовка против армяно-турецких протоколов будет продолжаться 4 недели. Об этом заявил журналистам представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Армении Армен Рустамян. По его словам, народ невнимательно изучил данные Протоколы и не видит в них в них “мин”, которых отразятся на молодом поколении. Первая цель АРФД показать народу, что в этих документах есть .
“Возникает вопрос, почему вдруг Турция стала такой «доброй» и решила открыть границу?”, – заметил Рустамян, добавив, что лично он не верит в “доброту” Турции, и считает, что турецкая сторона провела серьезный расчет. «Из-за Протоколов армяно-турецкие отношения будут развиваться по сценарию Анкары», – отметил Армен Рустамян.
В Ереване перед зданием МИД и правительства Армении начался пикет и голодовка АРФ Дашнакцутюн против подписания Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений. Участники пикета и голодовки держали в руках плакаты “Нет предусловиям”, “Не принимать, не уступать, протестовать”. Кроме того, участники акции установили стенд, на котором представлены изменения, которые АРФД предлагает внести в документы по нормализации армяно-турецких отношений.
Голодовку начали 24 человека. В ней принимают участие как представители молодежного крыла АРФД, так и представители Верховного органа партии.