15 Սեպտեմբեր 2009 - 15:59 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում Հայաստանն արդեն մեծ զիջումների է գնացել: Հանդիսանալով Ցեղասպանության զոհը` նա համաձայնել է առանց նախապայմանների կարգավորել հայ-թուրքական հարաբերությունները, մինչդեռ հենց Հայաստանն իրավունք ուներ դրանք առաջադրել: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՀՅ Դաշնակցության Բարձրագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը: Նրա խոսքով, երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն անհնար է, քանի դեռ Թուրքիան շարունակում է ուրանալ Հայոց ցեղասպանությունը: Անկարան աշխարհով մեկ լուրջ պայքար է սկսել` ջանալով իրադրությունն այնպես ներկայացնել, որ ոչ թե Հայաստանը, այլ հենց Թուրքիան է ամբողջ կատարվածի «զոհը»:
«Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ողջ գործընթացն այսօր սառեցված է»,- նշել է Ռուստամյանը` ավելացնելով, որ վերջին ժամանակներս գործընթացը սկսել է լուրջ թափ հավաքել, ինչը Հայաստանի համար լավ հնարավորություն էր այդ հարցին վերջնական լուծում տալու համար: Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ բանակցությունների վերսկսման պատճառով գործընթացը կանգնեցվեց:
«Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը պետք էր Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու համար, իսկ այսօր մենք նվազեցրել ենք այդ ճնշումը: Որտե՞ղ է այն երաշխիքը, որ Թուրքիան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Նման բան պարզապես չկա»,- ընդգծել է Արմեն Ռուստամյանը` նշելով, որ ընդունելով Արձանագրությունները` Հայաստանը միայն կորուստներ է կրելու:

Armenia has already made big concessions in the process of normalization of Armenian-Turkish relations. As a victim of the Genocide, Armenia agreed without any preconditions to start the process of normalization of the Armenian-Turkish relations, while it is particularly Armenia has the right to lay down preconditions, Armen Rustamyan , representative of ARF Dashnaktsutyun Supreme Body told reporters.
According to him, normalization of relations between two countries is impossible, while Turkey continues to deny the Armenian Genocide. Ankara began a serious struggle around the world, trying to convince the world community that it is not Armenia, but Turkey is a “victim”.
“The whole process of international recognition of the Armenian Genocide is frozen today,” Mr. Rustamyan said, adding that recently the process has started to accelerate, which is a good opportunity for Armenia to finally solve this issue. Since negotiations between Armenia and Turkey have restarted, the process of recognition has stopped.
“Where is the guarantee that Turkey will recognize the Armenian Genocide? There is simply no guarantee,” Armen Rustamyan said, noting that by adopting the protocols Armenia will only lose.