Այսօր երեկոյան ԱԺ նիստում «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ներկայացուցիչներ` Ստեփան Սաֆարյանը, Լարիսա Ալավերդյանը եւ Արմեն Մարտիրոսյանը հանդես եկան հայտարարությամբ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ եւ քննադատեցին ներկա գործընթացի ընթացքը, մասնավորապես` Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ նախապես ստորագրված Արձանագրությունները:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը նշեց, որ այդ Արձանագրությունների ստորագրությամբ Հայաստանը ընդունում է թուրքական կողմի նախապայմանները, քանի որ Հայաստանին ստիպում են ճանաչել Թուրքաիայի սահմանները ոչ թե միջազգային սկզբունքների հիման վրա, այլ ընդունում են թուրք-բոլշեւիկյան դավադրական պայմանագրերը: Սաֆարյանը նաեւ նշեց, որ համաձայն արձանագրությունների ՀՀ-ն տարածաշրջանային հակամարտությունների դեպքում ճանաչում է Ադրբեջանի ամբողջականությունը, ինչը կարող է վատ հետեւանքներ ունենալ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում: «Անըդունելի է նաեւ միջկառավարական ենթահանձնաժողովի ստեղծումը պատմական հարցերի քննարկման համար, ինչը կծառայի թուրքական ռազմավարությանը, այն է` հետաձգել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը»,-ընդգծեց Սաֆարյանը:
Սաֆարյանը նաեւ «Ժառանգության» անունից պահանջում էր Արձանագրությունները դնել համապետական հանրաքվեի, զուգահեռ ներառելով դրա մեջ ՀՀ նախագահին վստահության քվեի հարցը:
Այդ խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը նույնպես խոսում էր հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին եւ առաջարկեց ՀՀ ԱԺ բոլոր պատգամավորներին հանդես գալ միասնական հայտարարությամբ, որ ստորագրված Արձանագրությունները պետք է ենթարկվեն արմատական փոփոխությունների:
Նա նաեւ համոզմունք հայտնեց, որ արձանագրություններից պետք է հանվեն բոլոր այն կետերը, որոնք նշեց Սաֆարյանը:
«Ժառանգության» ղեկավարության նախագահ`պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը սատարեց իր կուսակիցներին եւ ընդգծեց, որ չնայաց իրենց կուսակցության վրա իշխանությունների կողմից ճնշում գործադրելուն, «Ժառանգությունը» հետեւողական կլինի Հայաստանի ազգային բոլոր հարցերում` սկսած հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումից եւ վերջացրած 2008 թ-ի մարտի 1 իրադարձությունների իրական մեղավորների անունների բացահայտմամբ:

15 Сентябрь 2009 - 16:24 AMT
На сегодняшнем вечернем заседании НС РА представители парламентской фракции партии «Наследие» Степан Сафарян, Лариса Алавердян и Армен Мартиросян выступили с заявлениями по поводу нормализации армяно-турецких отношений и раскритиковали нынешней процесс налаживании этих отношений, в частности, предварительно подписанные Протоколы между РА и Турцией.
Руководитель фракции партии «Наследие» Степан Сафарян отметил, что подписанием этих Протоколов Армения принимает предусловие турецкой стороны, поскольку Армению принуждают признать границы Турции не на основе международных принципов, а признанием договоров турецко-большевистского заговора. Сафарян также отметил, что согласно протоколам, в региональных конфликтах РА признает территориальную целостность Азербайджана, что может иметь негативные последствия в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. «Неприемлемо также создание межправительственной подкомиссии по обсуждению исторических фактов, что будет служить турецкой стратегии, направленной на отсрочку международного признания Геноцида армян», – подчеркнул Сафарян.
Сафарян также требовал от имени партии «Наследие» поставить протоколы на общегосударственный референдум, включив в него параллельно вопрос о вотуме доверия президенту РА.
Секретарь той же фракции Лариса Алавердян также говорила об армяно-турецких Протоколах и предложила всем депутатам НС РА выступить с единым заявлением о том, что подписанные армяно-турецкие протоколы должны подвергнуться коренным изменениям. Она также выразила убеждение, что из протоколов должны исключены все те пункты, которые обозначил выше Сафарян.
Поддержал позицию своих однопартийцев и председатель правления «Наследия», депутат Армен Мартиросян, подчеркнувший, что несмотря на оказываемое со стороны властей давление на их партию, «Наследие» будет последовательно в деле решения всех национальных вопросов Армении, начиная с нормализации армяно-турецких отношений и заканчивая раскрытием имен истинных виновников событий 1 марта 2008г.