«Վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Հայաստանը ներկայացավ աշխարհին, որպես կայուն եւ կանխատեսելի գործընկեր», – այսօրվա Ազգային ժողովի երեկոյան նիստում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովի խոսքերով, Հայաստանի համար կարեւոր հարց է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հայանպաստ կարգավորումը:
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին, նա նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները փորձում են հաստատել նորմալ հարաբերություններ բոլոր հարեւանների հետ, ինչը համապատասխանում է 21 դարի քաղաքակիրթ աշխարհի սկզբունքներին: «Կարծում եմ, հրապարակված արձանագրությունները տալիս են այդ հնարավորությունը, եւ պետք է նշել, որ փաստաթղթերում տեղ չեն գտել թուրքական կողմի նախապայմանները»,-ընդգծեց Շարմազանովը:
Նա նաեւ նշեց, որ բոլոր այդ հարցերում ՀՀԿ դիրքորոշումը հստակ է` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում Հայաստանի համար նախապայմաններն անընդունելի են եւ չի կարող կասկածի տակ դրվել Հայոց ցեղասպանության հարցը: «Իսկ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Հայաստանը միակողմանի զիջումների չի գնա եւ ԼՂՀ-ն չի կարող ունենալ այսօրվանից ավելի ցածր կարգավիճակ»,-ընդգծեց Էդուարդ Շարմազանովը:

15 Сентябрь 2009 - 18:22 AMT
“Последние события показали, что Армения представляется миру, как стабильный и предсказуемый партнер”, – на сегодняшнем вечернем заседании НС РА заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По словам Шармазанова, главным вопросом Армении должен быть проармянское урегулирование нагорно-карабахской проблемы.
Говоря об армяно-турецких отношениях, он отметил, что власти Армении пытаются установить нормальные отношения со всеми соседями, что соответствует цивилизованному миру 21-го века. “Думаю, опубликованные протоколы дают эту возможность и следует отметить, что в документах не нашли место никакие предусловия турецкой стороны”, – подчеркнул Шармазанов.
Он также отметил, что во всех этих вопросах позиция РПА четкая – в деле нормализации армяно-турецких отношений для Армении предусловия неприемлемы и не может быть поставлен под сомнение вопрос Геноцида армян. “А в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта Армения никогда не пойдет на односторонние уступки и НКР не может обладать более низким статусом, чем сейчас”, – подчеркнул Эдуард Шармазанов.