16 Սեպտեմբեր 2009 - 12:17 AMT
Հայ-թուրքական գործընթացի ինտենսիվությունն անմիջականորեն կապված է Երեւանի ու Անկարայի հարաբերությունների կարգավորման հարցում ԱՄՆ նախաձեռնությունների հետ: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Լեւոն Շիրինյանը: «Ոչ Հայաստանու, ոչ էլ Թուրքիայում այդ գործընթացի մասին շատ բան չգիտեն: Սակայն Անկարան հասկանում է մի բան. իրեն ավելի շահեկան է կարգավորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները»,- ընդգծել է քաղաքագետը: Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանին, Լեւոն Շիրինյանը գտնում է, որ Երեւանը չի կարող չմասնակցել մի գործընթացի, որին նրան մղում են գերտերությունները: «Մենք կարող ենք մեր քաղաքականությամբ, դիվանագիտությամբ այնպես անել, որպեսզի Հայաստանը հայտնվի այն երկրների ցուցակում, որոնք ԱՄՆ համար Թուրքիայի հակակշիռ են հանդիսանում: Հայաստանը հենց այդ ճանապարհով պետք է առաջ շարժվի»,- նկատել է նա:
Լեւոն Շիրինյանի կարծիքով, Թուրքիայի մոտ հիստերիա է նկատվում հայ-թուրքական գործընթացի ներկայիս փուլի շուրջ, քանի որ Անկարայի համար նույնպես ամեն ինչ դեռ պարզ չէ:
Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին հրապարակված Արձանագրություններին, ապա քաղաքագետն ընդգծել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները դադարել են 1920թ. եւ հենց այդ տարեթիվը պետք է ելակետ դառնա գործընթացի մեկնարկի համար: «Մենք ունենք բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի բարձրացնենք Սեւրի հաշտության պայմանագրի կետերի իրականացման հարցը»,- հայտնել է Լեւոն Շիրինյանը:

Intensiveness of Armenian-Turkish process bears direct relationship to US initiative on normalization of ties between Yerevan and Ankara, political scientist Levon Shirinyan told a press conference in Yerevan. “Neither Armenia nor Turkey is properly aware of the process. But Ankara realizes the importance of normalizing ties with Armenia,” expert stressed. With regard to Armenia, Shirinyan finds that Yerevan cannot but participate in a process it was involved in upon superpowers’ initiative “Our policy and diplomacy can help Armenia to be included in the list of countries US finds a counterbalance to Turkey. That’s the only way towards Armenia’s future,” he noted.
Turkey is currently demonstrating hysteria over the current stage of Armenian-Turkish process since Ankara is not fully aware of everything.
With regard to recently publicized Protocols on normalization of bilateral ties, political scientist said that Turkey broke off relations with Armenia in 1920, so that date should serve as a starting point for the process. “We have all chances to raise a question on implementation of Peace Treaty of Sèvres,” Levon Shrinyan said.