16 Սեպտեմբեր 2009 - 12:17 AMT
Հայ-թուրքական գործընթացի ինտենսիվությունն անմիջականորեն կապված է Երեւանի ու Անկարայի հարաբերությունների կարգավորման հարցում ԱՄՆ նախաձեռնությունների հետ: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Լեւոն Շիրինյանը: «Ոչ Հայաստանու, ոչ էլ Թուրքիայում այդ գործընթացի մասին շատ բան չգիտեն: Սակայն Անկարան հասկանում է մի բան. իրեն ավելի շահեկան է կարգավորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները»,- ընդգծել է քաղաքագետը: Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանին, Լեւոն Շիրինյանը գտնում է, որ Երեւանը չի կարող չմասնակցել մի գործընթացի, որին նրան մղում են գերտերությունները: «Մենք կարող ենք մեր քաղաքականությամբ, դիվանագիտությամբ այնպես անել, որպեսզի Հայաստանը հայտնվի այն երկրների ցուցակում, որոնք ԱՄՆ համար Թուրքիայի հակակշիռ են հանդիսանում: Հայաստանը հենց այդ ճանապարհով պետք է առաջ շարժվի»,- նկատել է նա:
Լեւոն Շիրինյանի կարծիքով, Թուրքիայի մոտ հիստերիա է նկատվում հայ-թուրքական գործընթացի ներկայիս փուլի շուրջ, քանի որ Անկարայի համար նույնպես ամեն ինչ դեռ պարզ չէ:
Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին հրապարակված Արձանագրություններին, ապա քաղաքագետն ընդգծել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները դադարել են 1920թ. եւ հենց այդ տարեթիվը պետք է ելակետ դառնա գործընթացի մեկնարկի համար: «Մենք ունենք բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի բարձրացնենք Սեւրի հաշտության պայմանագրի կետերի իրականացման հարցը»,- հայտնել է Լեւոն Շիրինյանը:

Интенсивность армяно-турецкого процесса непосредственно связана с инициативами США в вопросе нормализации отношений между Ереваном и Анкарой. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Левон Ширинян. “Ни в Армении, ни в Турции многого не знают об этом процессе. Но Анкара понимает одно – ей выгоднее наладить отношения с Арменией”,- подчеркнул политолог. Что касается Армении, то Левон Ширинян считает, что Ереван не может не участвовать в процессе, к которому его подталкивают сверхдержавы. “Мы можем своей политикой, дипломатией сделать так, чтобы Армения оказалась в списке тех стран, которые для США являются противовесом Турции. Армения должна именно этим путем продвигаться вперед”, – заметил он.
По мнению Левона Шириняна, в Турции наблюдается истерия вокруг нынешнего этапа армяно-турецкого процесса, так как для Анкары тоже не все до конца понятно.
Что касается обнародованных Протоколов о нормализации отношений с Турцией, то политолог подчеркнул, что армяно-турецкие отношения были приостановлены в 1920 году и именно эта дата должна стать исходной точкой для начало процесса. “Мы имеем все возможности, чтобы поднять вопрос реализации пунктов Севрского мирного договора”,- заявил Левон Ширинян.