16 Սեպտեմբեր 2009 - 13:52 AMT
«Կուսակցության վարչության որոշումը ինձ հեռացնելու մասին ես իմացա ԶԼՄ-ներից»,- այս մասին Երեւանում կայացած մամլո սաուլիսում ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը: Նրա խոսքերով, այս որոշումը իր համար անակնկալ էր:
«Գլխավոր խաղացողների հեռացման պատճառով, կուսակցությունում փոփոխություններն անխուսափելի են»,- ասաց Խաչատրյանը, նշելով, որ կուսակցության գործունեությունը անհեռատես են եւ վնաս են հասցնում դրա հեղինակությանը: «Այդ տիպի որոշումների ընդունումը չմտածված քայլ է, հատկապես եթե նկատի առնենք այն հանգամանքը, որ երկիրը ներկա պահին գտնվում է շատ լուրջ եւ կարեւոր որոշումներ ընդունելու փուլում»,-ասաց Խաչատրյանը:
Խաչատրյանը սակայն չբացառեց, որ այդ որոշումը ընդունված էր կուսակցության վրա արտաքին ճնշում գործադրելու հետեւանքն է, սակայն որոշիչ գործոնը իր կարծիքով` ներկուսակցական խնդիրներն են:
Վարդան Խաչատրյանը հրաժարվեց մեկնաբանել նախկին ղեկավարի եւ կուսակցության հիմնադիր ՐաֆՖի Հովհաննիսյանի նամակը, ասելով, որ չի ցանկանում պատասխանել նրա փոխարեն:

“I learnt of management board’s decision on my removal from media reports,” NA parliamentarian Vardan Khachatryan told a news conference in Yerevan.
“Removal of two leading members will inevitably lead to changes inside party,” Khachatryan said, adding that party’s decision pursued short term interests bringing harm to its reputation. “That’s a hasty step, especially considering that the country is currently in the process of solving serious and important problems,” Vardan Khachatryan said.
Armenian MP believes that all that might have been caused party’s internal problems, even though they had been experiencing external pressures as well.
Khachatryan refrained from making any comments on ex party leader Raffi Hovhanisyan letter, not finding himself entitled to speak on his behalf.