16 Սեպտեմբեր 2009 - 13:52 AMT
«Կուսակցության վարչության որոշումը ինձ հեռացնելու մասին ես իմացա ԶԼՄ-ներից»,- այս մասին Երեւանում կայացած մամլո սաուլիսում ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը: Նրա խոսքերով, այս որոշումը իր համար անակնկալ էր:
«Գլխավոր խաղացողների հեռացման պատճառով, կուսակցությունում փոփոխություններն անխուսափելի են»,- ասաց Խաչատրյանը, նշելով, որ կուսակցության գործունեությունը անհեռատես են եւ վնաս են հասցնում դրա հեղինակությանը: «Այդ տիպի որոշումների ընդունումը չմտածված քայլ է, հատկապես եթե նկատի առնենք այն հանգամանքը, որ երկիրը ներկա պահին գտնվում է շատ լուրջ եւ կարեւոր որոշումներ ընդունելու փուլում»,-ասաց Խաչատրյանը:
Խաչատրյանը սակայն չբացառեց, որ այդ որոշումը ընդունված էր կուսակցության վրա արտաքին ճնշում գործադրելու հետեւանքն է, սակայն որոշիչ գործոնը իր կարծիքով` ներկուսակցական խնդիրներն են:
Վարդան Խաչատրյանը հրաժարվեց մեկնաբանել նախկին ղեկավարի եւ կուսակցության հիմնադիր ՐաֆՖի Հովհաննիսյանի նամակը, ասելով, որ չի ցանկանում պատասխանել նրա փոխարեն:

«О решении правления исключить меня из партии я узнал из СМИ», – об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат НС Вардан Хачатрян. По его словам, это решение было для него довольно неожиданным.
«Из-за исключения основных ведущих игроков, изменения в партии неизбежны», – отметил Хачатрян, при этом указав, что действия парии являются недальновидными, наносящими вред ее авторитету. «Принятие подобных решений является необдуманным шагом, особенно, если принять во внимание, что страна сейчас находится на стадии решения серьезных и важных для себя вопросов», – сказал Вардан Хачатрян.
При этом, Хачатрян не исключил, что подобное решение было принято вследствие внешнего давления на партию, однако, решающим фактором он все же считает внутрипартийные проблемы.
Вардан Хачатрян отказался комментировать письмо экс-главы и основателя партии Раффи Ованесяна сказав, что не хочет отвечать вместо него.