«Հայաստանում Եւ Արցախում վարվող աշխատանքներին զուգահեռ ներկա պահին կատարվում են նաեւ համահայկական հեռուստամարաթոն 2009-ի նախապատրաստական աշխատանքները: Հեռուստամարաթոնը կանցկացվի նոյեմբերի 26-ին», – այսօր մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը: «Համահայկական հեռուստամարաթոն 2009-ից ստացված ողջ հասույթը կուղղվի Շուշի քաղաքի զարգացմանը», – ասաց նա:
Նրա խոսքերով մշակվում է նաեւ միջոցների հայթայթման նոր ձեւ: Տարվում են նախապատրաստական աշխատանքներ բարեգործական ճաշկերույթի անցկացման ուղղությամբ, որը տեղի կունա Ռուսաստանում:
Հիմնադրամի հիմնական աշխատանքներն ուղղված են ԼՂՀ-ում ծրագրերի իրականացմանը: Այստեղ կառուցվում եւ վերանորոգվում են 11 դպրոցներ, Շուշիում մասնակի լուծված է ջրամատակարարման խնդիրը: Տավուշի եւ Լոռվա մարզերում տարվում են աշխատանքներ, որոնք ուղղված են ոռոգման համակարգի զարգացմանը եւ դպրոցների շինարարությանը: Ամեն ամիս հիմնադրամի աջակցությամբ եւ ֆինանսավորմամբ սկսվում են աշխատանքներ 2-3 ծրարգերի շուրջ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե կարող են արդյոք հայ – թուրքական հարաբերությունների հետ կապված վերջին զարգացումները ազդեցություն թողնել միջոցների հայթայթման վրա` հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը նշեց «Հիմնադրամը չի հանդիսանում քաղաքական կառույց: Մենք փորձում ենք չենթարկվել քաղաքական ազդեցություններին: Կարեւոր չէ, թե ինչ քաղաքական հայացքներ ունի մարդը, կարեւոր է այն, որ հիմա Հայաստանն ու Արցախը մեզնից յուրաքանչյուրի օգնության կարիքն ունեն: Հիմնադրամի միակ նպատակը մեր կյանքի բարելավումն է»:

“Параллельно работам, которые в настоящее время ведутся в НКР и РА фонд готовится также к всеармянскому телемарафону 2009 года, который пройдет 26-го ноября”,- сегодня на пресс-конференции заявил исполнительный директор фонда “Айастан” Ара Варданян. “Все средства всеармянского телемарафона 2009 года будут направлены на развитие города Шуши”, – отметил он.
По его словам, также разрабатывается новая форма сбора средств. Идут приготовления к благотворительному обеду, который пройдет в России.
Основные работы фонда направлены на осуществление программ в НКР. Здесь строятся и ведутся ремонтные работы 11 школ, в Шуши частично решена проблема водоснабжения.
В Тавушкой и Лорийской областях Армении осуществляются работы по развитию оросительной системы, строительства школ. Каждый месяц под эгидой и при финансировании фонда начинаются работы по 2-3 программам.
Отвечая на вопрос, смогут ли последние события, связанные с армяно-турецкими отношениями, плохо отразиться на сборе средств во время телемарафона, исполнительный директор фонда Ара Варданян отметил: ”Фонд не является политической структурой. Мы пытаемся не поддаться политическим воздействиям. Не имеет значение, какие политические взгляды у человека, важно то, что сейчас РА и НКР нуждаются в помощи каждого из нас. Единая цель фонда – улучшить нашу жизнь”.