16 Սեպտեմբեր 2009 - 17:06 AMT
Deno Gold Mining կազմակերպությունը մեղադրվում է մարդու կյանքին, առողջությանը եւ սեփականությանը վնաս հասցնելու մեջ վնաս հասցնելու մեջ
«Էկոլոգիական անվտանգության ապահովության եւ ժողովրդավարության զարգացման» հասարակական կազմակերպությունը Կապանից հայց է ներկայացրել Deno Gold Mining ընկերության դեմ` մարդու կյանքին, առողջությանը եւ սեփականությանը վնաս հասցնելու համար: Հայցադիմումը կքննի Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանը:
Ինչպես հայտնեց «ԷկոԼուր» կազմակերպության իրավաբանական խորհրդատու Արթուր Ղազարյանը` կազմակերպությունը մտադիր է դատական կարգով պաշտպանել բնակիչների շահերը, որոնք բնակվում են Կապանի Շահումյան շրջանի Deno Gold Mining կազմակերպության կողմից հանքարդյունաբերական աշխատանքների իրականացման վայրերում:
Շահումյանի շրջանը Կապանի արվարձանն է, որտեղ միաժամանակ գտնվում է Կապանի պղնձի բազմամետաղային հանքավայրը: Այդ շրջանում վտանգավոր է ոչ միայն ապրել, այլ նաեւ պարզապես գտնվելը: Մշտական պայթյունները, հորատումները բերեցին տների եւ հաղորդակցության ցանցի կործանմանը: Տների ու այգիների տակ առաջացած դատարկ խոռոչները ակտիվացրեցին սողանքային երեւույթները: 2008 թ-ում Deno Gold Mining կազմակերպությունը առաջարկեց փոխհատուցում Շահումյանի շրջանում բնակվող 8 սեփականատերերի վերաբնակեցման համար: Մնացած 140 ընտանիքները փոխհատուցում չստացան: «Կազմակերպությունը գիտի ռիսկերի մասին, քանի, որ ինքն է պատվիրել հետազոտումների անցկացումը «Գեոռիսկ» մասնագիտացած կազմակերպությանը: Deno Gold Mining ընկերությունը հրաժարվեց փոխհատուցում ներ կատարելուց ոչ թե ճգնաժամի պատճառով, այլ ուղղակի այն բանի համար, որ հանքավայրի հետ կապված

16 Сентябрь 2009 - 17:06 AMT
Общественная организация “По обеспечению экологической безопасности и развитию демократии” из Капана предъявила судебный иск об угрозе человеческой жизни, здоровью и собственности против компании Deno Gold Mining. Исковое заявление рассматривается в суде 1-ой инстанции Сюникской области.
Как сообщил “ЭкоЛур” юридический консультант организации Артур Газарян, организация намерена в судебном порядке защитить интересы жителей, проживающих в местах горнорудных разработок, производимых компанией Дено Голд Майнинг в Шаумянском районе Капана.
Шаумянский район является пригородом Капана, где, одновременно, находится Капанское медное полиметаллическое месторождение. В этом районе опасно не только жить, но и просто находится. Постоянные взрывы, бурение, привели к разрушению домов и коммуникаций. Образовавшиеся пустоты под домами и садами активизировали оползневые процессы. В 2008 г. компания Deno Gold Mining предоставила компенсации для переселения 8 собственникам, проживающим в Шаумянском районе. Остальные 140 семей компенсаций не получили. “Компания знает о рисках, так как сама заказала эти исследования специализированной организации из Еревана “Геориск”, а отказалась выплачивать компенсации не из-за кризиса, а просто потому, что ожидания компании, связанные с Капанским месторождением, не оправдались”, – считает Артур Газарян.