16 Սեպտեմբեր 2009 - 17:14 AMT
Այսօր «Ժառանգություն» կուսակցության անունից եւ նույնանուն խորհրդարանական խմբակցության կողմից Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին ուղղվել է պաշտոնական նամակ, որում կոչ է արվել անցկացնել հանրաքվե հայ – թուրքական արձանագրությունների հարցի շուրջ:
«Մենք պահանջում ենք մինչեւ արձանագրությունների վերջնական ստորագրումն ու փոխանակումը առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում կազմակերպել համաձայնեցված ու նախաստորագրված փաստաթղթերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքի բացահայտամնն ուղղված հանրաքվե, որը զուգակցված կլինի երկրի արտաքին քաղաքականության համար պատասխանատու ՀՀ նախագահի վստահության հարցով», – նշվում է նամակում:
«Ժառանգություն» կոսւակցությունը կարծում է, որ վարչապետը համաձայն է այն պնդման հետ, համաձայն որի` հայ – թուրքական հարաբերությունները հանդիսանում են կարեւորագույն գործոն Հայաստանի ազգային անվտանգության հարցում:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը նաեւ տեղեկացնում է, որ տվյալ նամակն ունի պաշտոնական բնույթ եւ համաձայն «ԱԺ կանոնակարգ օրենքի» 7-րդ հոդվածի բ կետի` սահմանված կարգով 10-օրյա ժամկետում պահանջում է գրավոր պատասխան:

16 Сентябрь 2009 - 17:14 AMT
Сегодня от имени партии «Наследие» и одноименной парламентской фракции» премьер-министру РА Тиграну Саркисяну было направлено официальное письмо, в котором призвало организовать референдум по вопросу армяно-турецких протоколов.
“Мы требуем, чтобы до окончательного подписания и ратификации протоколов в течение предстоящего месяца, согласованные документы совместно с вопросом о вотуме доверия президенту РА, который ответственен за внешнюю политику страны, были представлены на референдум. Согласно пункту 1 статьи 8.1 Закона «О Референдуме» правительство имеет право на инициативу проведения референдума, направленного на выяснение общественного мнения”, – указывается в письме.
Партия “Наследие” считает, что премьер-министр согласен с утверждением о том, что армяно-турецкие отношения являются важнейшим фактором в вопросе национальной безопасности страны.
Партия “Наследие” также уведомляет, что данное письмо носит официальный характер, и согласно пункту «б» статьи 7 Закона “О регламенте НС РА” предполагает письменный ответ в течение 10 дней ”, – отмечается в письме.