Խորհրդարանում կառավարության ժամի ընթացքում ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանի այն հարցին, թե որքանով է նպատակահարմար հայ – թուրքական սահմանի բացումը` ասաց, որ նման տիպի քննարկումներ եւ հետազոտություններ շատ են իրականացվել նաեւ արտասահմանյան փորձագետների եւ միջազգային այնպիսի կառույցների կողմից, ինչպիսին է Համաշխարհային բանկը:
Նա նաեւ նշեց, որ սահմանների բացումը եւ առեւտրա-տնտեսական կապերի հաստատումը բխում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի շահերից: «Վերջիվերջո 21րդ դարում փակ սահմանները եւ բնականոն առեւտրա-տնտեսական հարաբերությունների բացակայությունը հարեւան երկրների միջեւ անհեթեթություն են», – ընդգծեց նախարարը:
Նրա խոսքերով, սահմանների բացումը դրականորեն կանդրադառնա եւ’ Հայաստանի, եւ’ Թուրքիայի տնտեսությունների վրա, մասնավորապես` հայկական ապրանքների փոխադրման ծախսերը կտրուկ կնվազեն, ինչը թույլ կտա հայ արտադրողներին ընդլայնել շուկան:

В ходе правительственного часа в парламенте Армении министр финансов РА Тигран Давтян, отвечая на вопрос главы правления партии “Наследие”, депутата Армена Мартиросяна об экономической целесообразности открытия армяно-турецкой границы, отметил, что такого рода обсуждения и исследования осуществлялись очень много, в том числе со стороны зарубежных экспертов и международных структур, таких как Всемирный банк.
Он также отметил, что открытие границ и установление нормальных торгово-экономических связей исходит из интересов и РА, и Турции. “В конце концов, в 21-ом веке закрытые границы и отсутствие нормальных торгово-экономических отношений между соседними странами являются абсурдом”, – подчеркнул министр.
По его словам, открытие границы окажет позитивное влияние и на экономику Армении, и на экономику Турции, в частности, цены на транспортировку армянских товаров резко снизятся, что позволит расширить рынок для армянских производителей.