16 Սեպտեմբեր 2009 - 18:32 AMT
ՀՅ Դաշնակցության կուսակցությունը ներկայացրեց իր հատուկ կարծիքը ժամանակավոր հանձնաժողովի զեկույցի վերաբերյալ, որի մեջ իր անհամաձայնությունը արտահայտեց երեք հարցերի վերաբերյալ: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց ՀՅԴ ընտրված պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
«Մենք համաձայն չենք այն միանշանակ գնահատականով, որ ՀՀ իրավապահ մարմինների գործողությունները օրենքի շրջանակներում էին, քանի որ նրանց կողմից ոչ համաչափ ուժ կիրառվեց ցուցարարների նկատմամաբ, առանձին դեպքերում օրենքի շրջանակներից դուրս: Երկրորդ մեր առարկությունը առնչվում է նրան, որ հանձնաժողովի զեկույցը պետք է ուշադրություն դարձներ քննության ժամանակ թույլ տված բացթողումների վրա: Ելնելով դրանից, մենք չենք կարծում, որ նախաքննությունը համապատասխանում էր անկողմնակալության եւ հուսալիության չափանիշներին»,- ասաց Մինասյան:
Ինչ վերաբերվում է երրորդ առարկությանը, ապա պատգամավորը նշեց, որ մինչեւ չբացահայտվեն զոհվածների մահվան հանգամանքները եւ չնշվեն մեղավորների անունները, անհրաժեշտ է սկսել լրացուցիչ քննություն այդ հարցերը լուծելու համար:

16 Сентябрь 2009 - 18:32 AMT
Партия АРФ Дашнакцутюн представила особое мнение по докладу временной комиссии, в котором выразила свое несогласие по поводу трех вопросов. Об этом заявил журналистам депутат от АРФД Арцвик Минасян.
“Мы не согласны с однозначной оценкой того, что действия правоохранительных органов РА были в рамках закона, поскольку с их стороны была применена непропорциональная сила в отношении митингующих, в отдельных случаях вышедшая за рамки закона. Второе наше возражение касается того, что доклад комиссии должен был обратится к упущениям во время следствия. Исходя из этого, мы не думаем, что действия предварительного следствия соответствовали критериям надежности и беспристрастности”, – сказал Минасян.
Что касается третьего возражения, то депутат отметил, что до того времени, пока не раскрыты обстоятельства смерти погибших и не названы личности, действия которых принесли смерть людям, нужно начать дополнительное следствие для решения этих вопросов.